[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
روزشمار
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: یادداشت مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان به بهانه روزجهانی منع کار کودک
:: رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران : این برچسب که عموم کودکان کار در باندها هستند را قبول ندارم/ مشکل، خانواده فقر است
:: اطلاعیه فراخوان مقاله برای کنفرانس منطقه ای آسیا و اقیانوسیه ۲۰۲۱
:: تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و شبکه ملی توانبخشی کشور امضا شد
:: ثبت‌نام دوره‌های آموزش آنلاین رایگان خیریه رعد ویژه افراد دارای معلولیت آغاز شد
:: مطالبات معلولان از دولت آینده
:: موتورسواران، دست انداز فضای مناسب‌سازی شده
:: کودک‌آزاری؛ رتبه اول تماس با اورژانس اجتماعی
:: مهلت ثبت‌نام دانش‌آموزان در پایگاه‌های تابستانی تا اول تیر/شروع فعالیت از ۵ تیر
:: «دوشنبه های سالمندی» از سر گرفته می‌شود/خدمات روانشناسی پساکرونا
:: سردار رحیمی:مشاوره و مددکاری کلانتری ها باید فعال، پویا و تاثیرگذار باشند
:: کودکان مناطق محروم از ادامه تحصیل مجازی بازنمانند
:: مدیریت سوگ به اندازه مدیریت کرونا حائز اهمیت است
:: کرونا در چه صورت برای سالمندان خطرناک نیست
:: تلفن گویا ۱۵۶۹ جهت اطلاع رسانی کرونا راه‌اندازی شد
:: ابلاغ اعتبار ۱۰۰ میلیاردی برای تجهیز هنرستان‌ها
:: وضعیت بیمار کرونایی به خانواده او اطلاع‌رسانی می‌شود
:: دستور وزیر بهداشت برای نگرفتن پول از بیماران کرونایی در مراکز درمانی
:: راهنمای « محافظت و نحوه مقابله با ویروس کرونا در افراد دارای ناتوانی و معلولیت »، پاسخگوی نیازهای معلولان و مراقبان آنان در قرنطینه خانگی اس
:: برنامه‌ ریزی مدیریتی بیمارستان روانپزشکی رازی برای عبور از کرونا
:: درخواست بازنشستگان تامین اجتماعی از رهبر انقلاب
:: از مفهوم مسئولیت اجتماعی برای در خانه ماندن تا لزوم برداشتن انگشت اتهام از روی بیماران کرونا
:: معرفی کتاب؛ از رویا تا واقعیت
:: پیام رئیس سازمان بهزیستی به مناسبت روزهای جهانی سندرم داون و آگاه‌سازی
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: بایگانی بخش اخبار معلولین و توان بخشی: ::
:: تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و شبکه ملی توانبخشی کشور امضا شد - 1400/3/29 -
:: ثبت‌نام دوره‌های آموزش آنلاین رایگان خیریه رعد ویژه افراد دارای معلولیت آغاز شد - 1400/3/29 -
:: مطالبات معلولان از دولت آینده - 1400/3/29 -
:: موتورسواران، دست انداز فضای مناسب‌سازی شده - 1400/3/29 -
:: راهنمای « محافظت و نحوه مقابله با ویروس کرونا در افراد دارای ناتوانی و معلولیت »، پاسخگوی نیازهای معلولان و مراقبان آنان در قرنطینه خانگی اس - 1399/1/16 -
:: پیام رئیس سازمان بهزیستی به مناسبت روزهای جهانی سندرم داون و آگاه‌سازی - 1399/1/2 -
:: چگونگی انجام تکالیف نوروزی دانش‌آموزان استثنایی اعلام شد - 1398/12/28 -
:: مراقبتهای بهداشتی، تغذیه‌ای و روانی در مورد ویروس کرونا - 1398/12/24 -
:: پیام‌های بهداشتی ویژه افراد دارای معلولیت به‌منظور مقابله با کرونا - 1398/12/20 -
:: گزارش ایرنا ار انتشار اپلیکیشن حقوق افراد دارای معلولیت - 1398/12/20 -
:: ایران در سوگ فرزند خود : سیامند رحمان رفت - 1398/12/11 -
:: رباتی که به کودکان اوتیسمی کمک می‌کند - 1398/12/10 -
:: اپلیکیشن حقوق افراد دارای معلولیت روانه بازار شد - 1398/12/10 -
:: ویلچرهای خودران در فرودگاه به کمک ناتوانان می‌آید - 1398/12/10 -
:: در آستانه برگزاری سمپوزیوم " سلامت دهان در افراد دارای ناتوانی" (11 دی ماه)، گزارش شده است - 1398/10/8 -
:: معرفی کتاب «چگونه با ضایعه نخاعی خود مواجه شویم» - 1398/10/2 -
:: نایب رئیس کمیته ملی پارالمپیک: در زمره سه کشور برتر جهان از نظر کمیته بین‌المللی پارالمپیک هستیم - 1398/10/2 -
:: سمپوزیوم « سلامت دهان در افراد دارای ناتوانی »، دی ماه برگزار می‌شود - 1398/10/2 -
:: مهلت ارسال مقالات به اولین کنگره ملی مشاوره توانبخشی ایران، 30 دی ماه اعلام شد - 1398/10/2 -
:: از مجموعه ترجمه شده « راهنمای نحوه جمع آوری اطلاعات توانبخشی » با حضور وزیر بهداشت رونمایی شد - 1398/10/2 -
:: انصراف بسیاری از خانواده ها از آوردن معلولان به مراکز روزانه - 1398/9/25 -
:: احتکار و گران‌فروشی سمعک درآشفته بازار تحریم - 1398/9/20 -
:: تقویت بودجه ۹۹ در جهت اجرای بهتر حقوق معلولان - 1398/9/20 -
:: پرداخت فقط ۱۷۸ میلیارد تومان از اعتبار قانون جامع معلولان - 1398/9/20 -
:: لزوم حمایت از حقوق معلولان در صدور پروانه و پایان کار ساختمان ها - 1398/9/13 -
:: دولت حمایت از افراد دارای معلولیت را مورد توجه قرار داده است - 1398/9/12 -
:: مراکز خصوصی معلولان بودجه ندارند/عدم پوشش بیمه‌ای خدمات توانبخشی - 1398/9/12 -
:: بی‌توجهی شهرداری به مناسب‌سازی معابر برای معلولان - 1398/9/11 -
:: جزئیات صدور گواهینامه‌ رانندگی برای معلولان - 1398/9/11 -
:: انتقاد از کم کاری شهرداری در زمینه حمایت از حقوق معلولان - 1398/9/10 -
:: ۱۶۰ هزار معلول پشت نوبت دریافت مستمری - 1398/9/10 -
:: ۱۰ آذرماه؛ افتتاح نخستین نمایشگاه کشوری نقاشی افراد دارای معلولیت - 1398/9/9 -
:: تخصیص بخشی از اعتبار اجرای قانون جامع معلولان - 1398/9/9 -
:: عدم تخصیص اعتبار اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان - 1398/7/2 -
:: تصویب آئین‌نامه‌های اجرایی قانون حمایت از حقوق معلولان تا ۱۲ آذر - 1398/7/2 -
:: توسط هیئت دولت، میزان حق پرستاری از افراد دارای معلولیت در سال ۱۳۹۸ تعیین شد - 1398/6/17 -
:: دومین جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان برگزار می‌شود - 1398/6/17 -
:: نمایشگاه نقاشی اوتیسمی‌ها، فروشی نکرد! - 1398/6/11 -
:: پرداخت حق‌پرستاری ۳۰۰ هزار تومانی به ۲۲۰۰ ضایعه نخاعی پشت‌نوبتی - 1398/6/9 -
:: لزومِ بهبود دسترسی معلولان به تجهیزات یاری‌رسان - 1398/6/4 -
:: با حضور نمایندگان سازمانهای همکار برگزار شد؛ سومین نشست ستاد گرامیداشت روز و هفته پارالمپیک - 1398/6/4 -
:: رونمایی از مستند " وتن من" همزمان با سالروز ورود آزادگان به میهن - 1398/5/26 -
:: معلولان کشور در نامه‌ای خواستار تحقق بودجه اجرای قانون شدند - 1398/5/26 -
:: قانون حمایت از حقوق معلولان را اجراء کنید - 1398/5/26 -
:: تبعیض و دغدغه‌ی مضاعفِ کارگران معلول/ چرا بازنشستگی پیش از موعد برای معلولان اجرا نمی‌شود؟ - 1398/5/14 -
:: شناسایی ژن های مرتبط با ناتوانی ذهنی سرعت گرفت - 1398/5/6 -
:: ۹۰ هزار نابینا در ایران/‌۸۰ درصد اختلالات بینایی قابل پیشگیری است - 1398/5/6 -
:: تایید نسخه ایرانی راهنمای کودکان کم شنوا و ناشنوا - 1398/5/6 -
:: فضانوردان ژاپنی سفیر مراسم حمل مشعل بازی های توکیو ۲۰۲۰ در فض - 1398/5/5 -
:: انتصاب چهار ایرانی در کمیته های مختلف کمیته پارالمپیک آسیا - 1398/5/5 -
:: دبیر اجرایی کمیته ملی پارالمپیک اعلام کرد: ایران نامزد میزبانی مجمع عمومی کمیته پارالمپیک آسیا در سال ۲۰۲۱ شد - 1398/5/5 -
:: مناسب سازی فضای کسب و کار بر عهده بخش خصوصی است - 1398/4/29 -
:: توان‌تِک با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوین ، زندگی را برای معلولان راحت‌تر می‌کند - 1398/4/29 -
:: توان‌تِک چرا؟ - 1398/4/29 -
:: آرش برهمند مدیر اجرایی نمایشگاه الکام استارز: جامعه فناوری ارتباطات با نیازهای افراد دارای معلولیت آشنا شده‌اند - 1398/4/29 -
:: نمایشگاه توان‌تِک برگزار می‌شود‌ - 1398/4/26 -
:: درخشش نام سه ورزشکار ایرانی در میان ده پاراوزنه بردار رکورد دار دنیا - 1398/4/23 -
:: راه اندازی اولین کارگزاری صندوق روستاییان از سوی بانوی معلول - 1398/4/23 -
:: خدماتی برای مسافران ویژه شهر/ تسهیل استفاده از قطار شهری برای نابینایان - 1398/4/17 -
:: پیشنهاد وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای انتخاب مشاور امور معلولان در استانداری‌ها - 1398/4/11 -
:: بازی های ویژه معلولان که فقط با چشم اجرا می شوند - 1398/4/11 -
:: بازدید اعضای جامعه معلولین از موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک - 1398/4/11 -
:: رضایی: هدفمان در بازی های پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰ قرار گرفتن در میان ۱۰ کشور اول جهان است - 1398/4/11 -
:: مردان والیبال نشسته کشورمان به روسیه سفر می کنند - 1398/4/11 -
:: اقدام جدید تپ‌سی برای افراد دارای معلولیت حرکتی - 1398/4/5 -
:: تبلیغ حقوق معلولان بر روی بدنه اتوبوس‌های BRT - 1398/4/5 -
:: همایش بزرگ ورزشی دوچرخه سواری افراد دارای معلولیت - 1398/4/5 -
:: اولین نشست ستاد گرامیداشت روز ملی و هفته بزرگداشت پارالمپیک سال ۹۸ برگزار شد - 1398/4/4 -
:: سومین رویداد توان تک - 1398/4/3 -
:: رقابت های قهرمانی کشور حکم انتخابی تیم ملی را دارد/ رنکینگ جهانی را مد نظر داریم - 1398/4/3 -
:: هیئت استان تهران برگزار کرد؛ مسابقات دارت و فوتبال روی میز جانبازان و معلولین توسط · ۳ تیر ۱۳۹۸ هیئت ورزش های جانبازان و معلولین استان تهران - 1398/4/3 -
:: به مشکلات معلولان شاغل در بخش خصوصی رسیدگی کنید - 1398/4/1 -
:: بزرگترین نمایشگاه آثار برجسته هنرمندان توانیاب - 1398/4/1 -
:: ام. اس؛ یک بیماری شناسنامه‌دار / جزییات خدمات سوبسیددار وزارت بهداشت - 1398/3/29 -
:: تمهیدات آستان قدس رضوی برای زیارت آسان زائران سالمند و کم‌توان - 1398/3/28 -
:: بیانیه معلولان درباره اجرایی نشدن قانون حمایت از حقوق معلولان - 1398/3/28 -
:: دیپلم افتخار اتحادیه جهانی المپین‌ها به زهرا نعمتی اهدا شد - 1398/3/27 -
:: سیامند رحمان در جمع ۱۰ ستاره برتر رقابت های قهرمانی جهان قزاقستان - 1398/3/26 -
:: گواهینامه استاندارد مجتمع رعد صادر شد - 1398/3/6 -
:: فرآخوان نخستین جشنوارهملیکاما - 1398/3/6 -
:: خراسان رضوی جایگاه اول مناسب‌سازی محیط برای معلولان را دارد - 1398/3/6 -
:: رونمایی از خودروی ویژه معلولان در دماوند - 1398/3/6 -
:: برگزاری نخستین جشنواره ملی مقاله نویسی به خط بریل - 1398/3/2 -
:: بهینه‌سازی نسخه iOS اسنپ برای افراد نابینا - 1398/3/2 -
:: هنوز موفق نشده‌ایم شهرها را برای معلولان مناسب سازی کنیم - 1398/3/2 -
:: معلولیت پایان آرزوها نیست - 1398/2/30 -
:: با ورزش ملی زورخانه ای پاراباستانی آشنا شویم/ تفاوت مسابقات رده بزرگسالان و جوانان چیست؟ - 1398/2/30 -
:: اختصاص سالن تمرینی جهت امورات ورزش بانوان استان مازندران - 1398/2/23 -
:: سرپرست دبیری فدراسیون نابینایان وکم بینایان انتخاب شد - 1398/2/23 -
:: فعال سازی بخش راهنمای انتخاب ورزشکاران پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰ در وب سایت کمیته ملی پارالمپیک - 1398/2/23 -
:: دکتر تسوتکوسفکی: ورزش ابزاری قدرتمند برای انتقال پیام و دیپلماسی میان کشورهای جهان است - 1398/2/23 -
:: کیت‌هایی برای تشخیص دیستروفی‌های عضلانی ساخته شد - 1398/2/21 -
:: بستری موقت , بازتوانی و توانبخشی مدرن - 1398/2/9 -
:: تسهیلات عربستان برای حج‌گزاران معلول - 1398/2/8 -
:: قانون بازنشستگی جانبازان و معلولان نیاز به اصلاح دارد - 1398/2/8 -
:: تاریخچه کمیته بین المللی پارالمپیک - 1398/2/8 -
:: ناشنوایانی که در تاریکی سینماها گم می‌شدند - 1398/2/1 -
:: آیا بعد از دوران کودکی ، فرد می تواند به اوتیسم مبتلا شود؟ - 1398/2/1 -
:: هدف‌مان برگزاری رقابت‌های قهرمانی کشور است - 1398/1/31 -
:: نفرات برتر مسابقات قهرمانی کشور به اردو تیم ملی دعوت می شوند - 1398/1/31 -
صفحه 1 از 15    
اولین
قبلی
1
...
 
اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4331