اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران- اخبار معلولین و توان بخشی
تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و شبکه ملی توانبخشی کشور امضا شد

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1400/3/29 | 

تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و شبکه ملی توانبخشی کشور امضا شد


   تفاهم نامه همکاری دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و شبکه ملی توانبخشی کشور، به امضای دکتر حمیدرضا خانکه رئیس دانشگاه و دکتر نسبی طهرانی رئیس هیات مدیره شبکه ملی توانبخشی کشور رسید.

   به گزارش خبرنگار وبدای دانشگاه، دکتر حمیدرضا خانکه رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی ضمن امضای این تفاهم نامه، در نشست مشترک اداره کل امور خیرین و موسسات خیریه سلامت وزارت بهداشت، شبکه ملی توانبخشی کشور و دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، آمادگی همکاری های مشترک آموزشی و پژوهشی دانشگاه با انجمن ها و تشکل های غیردولتی عضو شبکه ملی توانبخشی کشور را اعلام کرد.

   وی ضمن عرض تبریک به مناسبت فرارسیدن دهه مبارک کرامت و ولادت حضرت معصومه (س) و با تشکر از دکتر فلاحی رئیس دبیرخانه مشارکت های اجتماعی دانشگاه که همیشه منشاء خیر بوده است، گفت: هیچ دولتی نمی تواند ادعا کند که بدون کمک مردم و تشکل های مردم نهاد (NGO)، موفق خواهد شد.

   دکتر خانکه تصریح کرد: اگر بخواهیم کشور توسعه یافته ای داشته باشیم، این با حضور مردم امکانپذیر خواهد بود، مانند طرح شهید سلیمانی که با مشارکت مردم توانست از گروه های آسیب پذیر جامعه حمایت کند.

   وی با اشاره به اینکه شکل گیری شبکه ملی توانبخشی کشور، تفکر پیشرفته ای بوده که در دیگر کشورهای دنیا نیز اجرا شده است، افزود: همیشه مرکزیت دادن به مجموعه ای از نهادها که سبب تجمیع در نیازها و تجمیع در قدرت شود، نتیجه بهتری داشته است.

   رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، با معرفی کوتاهی از امکانات آموزشی، تحقیقاتی و مراکز درمانی تابعه  این دانشگاه، تاکید کرد که همه این امکانات در اختیار بیماران و نیازمندان جامعه است که بخشی از آنان تحت پوشش حمایت های انجمن ها و تشکل های مردم نهاد هستند.

   دکتر خانکه به عدم حمایت بیمه ها از خدمات توانبخشی و تامین وسایل توانبخشی مورد نیاز اشاره کرد و گفت: برای ارائه خدمات و یا تامین تجهیزات توانبخشی، باید هزینه آنها را از مردم بگیریم و یا از درآمدهای دانشگاه استفاده کنیم که آنهم ظلم به بخش های دیگر است.

   وی افزود: از ۲۷ سال گذشته در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی مشغول خدمت هستم و کمتر از یک سال است که مسئولیت این دانشگاه را بعهده دارم. و خیلی خوب عرصه های توانبخشی را می شناسم و با توجه به نیاز اقشار مختلف مردم، پیشنهاد ادغام این خدمات در شبکه بهداشتی کشور را مطرح کردم تا برخی از اختلالات، در همان ابتدا شناسایی شود و با پیشگیری و یا درمان های اولیه، به مرحله ای نرسند که نیازمند صرف هزینه بیشتر شوند.

   وی ضمن تشکر از همکاری دکتر ناصحی رئیس سازمان بیمه سلامت ایرانیان با دانشگاه و بیمارستان توانبخشی رفیده، گفت که متوسط مدت بستری در بیمارستان توانبخشی رفیده، ۶۰ روز است، درصورتی که سیستم بیمه ای کشور هزینه های مربوط به این مدت را تقبل نمی کند و هرچند که سازمان بیمه سلامت ایرانیان بمدت یک سال از خدمات این بیمارستان حمایت مالی می کند، اما این حمایت دائمی نیست.

  دکتر خانکه همچنین اشاره کوتاهی به مشکلات بیماران بستری در مرکز روانپزشکی رازی که تابعه این دانشگاه است، داشت و افزود: نیمی از بیماران این مرکز، خانواده ندارند و یا خانواده از ترخیص و برگشت بیمارشان به خانه سر باز می زنند و در این شرایط، با اقامت دائم جمع بزرگی از بیماران روبه رو هستیم که باید هزینه های غیردرمانی آنان را نیز پرداخت کنیم که کمک خیران، در این خصوص راهگشا بوده است.

   رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی تصریح کرد: دانشگاه ثروتمندی نیستیم ولی پای تعهدات خودمان هستیم و دانشگاه با تمام امکانات آموزشی، پژوهشی و درمانی خود، در خدمت انجمن ها و تشکل های غیردولتی حامی بیماران و شبکه ملی توانبخشی کشور است.

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور

https://www.uswr.ac.ir/index.jsp?fkeyid=&siteid=۱&pageid=۱۳۷۷۲&newsview=۱۹۴۱۳
نشانی مطلب در وبگاه اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران:
http://socialworkeriran.ir/find.php?item=1.16.6146.fa
برگشت به اصل مطلب