[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
روزشمار
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: یادداشت مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان به بهانه روزجهانی منع کار کودک
:: رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران : این برچسب که عموم کودکان کار در باندها هستند را قبول ندارم/ مشکل، خانواده فقر است
:: اطلاعیه فراخوان مقاله برای کنفرانس منطقه ای آسیا و اقیانوسیه ۲۰۲۱
:: تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و شبکه ملی توانبخشی کشور امضا شد
:: ثبت‌نام دوره‌های آموزش آنلاین رایگان خیریه رعد ویژه افراد دارای معلولیت آغاز شد
:: مطالبات معلولان از دولت آینده
:: موتورسواران، دست انداز فضای مناسب‌سازی شده
:: کودک‌آزاری؛ رتبه اول تماس با اورژانس اجتماعی
:: مهلت ثبت‌نام دانش‌آموزان در پایگاه‌های تابستانی تا اول تیر/شروع فعالیت از ۵ تیر
:: «دوشنبه های سالمندی» از سر گرفته می‌شود/خدمات روانشناسی پساکرونا
:: سردار رحیمی:مشاوره و مددکاری کلانتری ها باید فعال، پویا و تاثیرگذار باشند
:: کودکان مناطق محروم از ادامه تحصیل مجازی بازنمانند
:: مدیریت سوگ به اندازه مدیریت کرونا حائز اهمیت است
:: کرونا در چه صورت برای سالمندان خطرناک نیست
:: تلفن گویا ۱۵۶۹ جهت اطلاع رسانی کرونا راه‌اندازی شد
:: ابلاغ اعتبار ۱۰۰ میلیاردی برای تجهیز هنرستان‌ها
:: وضعیت بیمار کرونایی به خانواده او اطلاع‌رسانی می‌شود
:: دستور وزیر بهداشت برای نگرفتن پول از بیماران کرونایی در مراکز درمانی
:: راهنمای « محافظت و نحوه مقابله با ویروس کرونا در افراد دارای ناتوانی و معلولیت »، پاسخگوی نیازهای معلولان و مراقبان آنان در قرنطینه خانگی اس
:: برنامه‌ ریزی مدیریتی بیمارستان روانپزشکی رازی برای عبور از کرونا
:: درخواست بازنشستگان تامین اجتماعی از رهبر انقلاب
:: از مفهوم مسئولیت اجتماعی برای در خانه ماندن تا لزوم برداشتن انگشت اتهام از روی بیماران کرونا
:: معرفی کتاب؛ از رویا تا واقعیت
:: پیام رئیس سازمان بهزیستی به مناسبت روزهای جهانی سندرم داون و آگاه‌سازی
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: گفتگو با حامد علمایی، نماینده ایرانی فدراسیون بین المللی مددکاران اجتماعی در سازمان ملل ::
 | تاریخ ارسال: 1398/10/2 | 

گفتگو با حامد علمایی، نماینده ایرانی فدراسیون بین المللی مددکاران اجتماعی در سازمان ملل


جناب آقای علمایی انتصاب شما را در یک سمت جهانی تبریک می گوییم و این قطعا باعث افتخار و مایه پیشرفت این حرفه انسانی  در کشور و منطقه خواهد بود. لطفاً کمی درباره این جایگاه و نحوه حضور و انتخابتان صحبت بفرمایید. چگونه این انتخاب انجام شد؟

ممنونم. از اواخر بهار سال جاری، فدراسیون جهانی مددکاری اجتماعی به دنبال انتخاب افراد جدیدی بود که این فدراسیون و حرفه ی مددکاری اجتماعی را در سازمان ملل متحد نمایندگی کنند. این موضوع در جلسه هیئت رئیسه منطقه آسیا و اقیانوسیه در هندوستان مطرح شد و آقای دکتر موسوی چلک که عضو هیئت رئیسه منطقه ای فدراسیون هستند بلافاصله بنده را در جلسه‌ جهت احراز این سمت معرفی نمودند. سپس فرم ها و مدارک مرتبط جهت درخواست این  سمت تکمیل و به دفتر منطقه ی آسیا اقیانوسیه ارسال گردید. دفتر منطقه ای پس از تاییدصحت مدارک ، آنها را به کمیسر فدراسیون در دفتر سازمان ملل مستقر در ژنو ارسال نمود و سپس مصاحبه های تخصصی از طریق ویدئو کنفرانس با تمام متقاضیان از جمله اینجانب انجام شد و نتایج مصاحبه توسط رئیس منطقه ای فدراسیون و کمیسر فدراسیون در ژنو بررسی گردید. طی پیگیریهایی که در سفر به ایتالیا و حین شرکت در نشست اروپایی مددکاری اجتماعی انجام گرفت نهایتاً در ۲۶ آذرماه بنده به عنوان نماینده فدراسیون از منطقه آسیا اقیانوسیه در سازمان ملل متحد معرفی شدم.

فکر می کنید چه عواملی باعث شد این انتخاب صورت بگیرد؟

در تابستان ۱۳۹۶ سفری کاری به اروپا داشتم که طی آن سفری نیز به عنوان مسئول کمیته امور بین الملل انجمن به کشور سوئیس انجام دادم تا از مقر فدراسیون جهانی مددکاری اجتماعی در این کشور بازدید کنم. طی بازدید از دفتر این سازمان اتاقی را دیدم که مدارک کشورهای مختلف در آن بایگانی می شد. زونکنی مربوط به ایران وجود داشت که با اجازه مقامات فدراسیون آن را مطالعه نمودم و نامه ای از سال ۱۳۴۰ با امضای استاد مرحوم پاکدل سلطانی اولین مدیرعامل انجمن مددکاران اجتماعی ایران (کانون) در آن پیدا کردم ولی بعد از آن مکاتبه یا ارتباطی از طرف انجمن مددکاران اجتماعی ایران با فدراسیون وجود نداشت. البته از سال ۱۳۹۱ با پیگیریهای انجمن در زمان مسئولیت سرکار خانم شیما پرن فر به عنوان مدیر کمیته امور بین الملل، مجمع عمومی فدراسیون که آن زمان در استکهلم برگزار شد، عضویت انجمن کشورمان را تصویب کرده بود و سالانه گزارش عملکرد کشورمان و پیام رئیس انجمن ما برای روز جهانی مددکاری اجتماعی ارسال می شد. در مورد تعریف جدید جهانی مددکاری اجتماعی نیز حدود یکسال انجمن با جمع آوری نظرات مددکاران اجتماعی ایرانی و جمع بندی و ارسال آنها به فدراسیون همکاریهایی را شروع کرده بود ولی باز هم سطح ارتباطات امکان گسترش بیشتر را داشت. در همان سفر از مقر فدراسیون با دکتر موسوی چلک ارتباط با ویدئو کنفرانس برقرار کردم و ایشان دبیرکل فدراسیون را جهت بازدید از توانمندیها و ظرفیتهای مددکاری اجتماعی کشورمان دعوت نمودند. تصمیم هیئت مدیره در آن زمان جهت تقویت تعاملات بین المللی ما بعد از سابقه ای ۶۰ ساله منجر برگزاری اولین کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی تحت عنوان ۶۰ سال مددکاری اجتماعی در ایران که در طی آن نمایندگانی از ۲۰ کشور دنیا، دبیرکل فدراسیون جهانی، رئیس منطقه آسیا اقیانوسیه، معاون اروپایی فدراسیون و کمیسر این فدراسیون در سازمان ملل خانم دکتر پریسکا فلشلین شرکت داشتند و فرصت بی نظیری فراهم شد تا مقامات تاثیرگذار این نهاد مهم بین المللی با ظرفیتها و توانمندیهای ما آشنا شوند. بلافاصله بحث انتخاب دکتر موسوی چلک به عنوان عضو هیئت رئیسه و کمیسر اخلاق فدراسیون در منطقه آسیا اقیانوسیه مطرح شد و مراحل اداری آن در مدت چند هفته تکمیل و ایشان این دو کرسی مهم منطقه ای را به نمایندگی از ایران احراز نمودند. پس از آن حضور فعال انجمن و اعضای آن در همایشهای مددکاری اجتماعی در سطح جهان تقویت شد و به خصوص امضای تفاهم نامه های همکاری که با ۱۱ انجمن از ۱۰ کشور انجام داده بودیم زمینه همکاریهای بیشتر شد. پرچم ایران و لوگوی انجمن ما در اکثر نشست های منطقه ای و جهانی قرار گرفت و به طور مستمر افراد بیشتری در دنیا با مددکاری اجتماعی در ایران آشنا شدند. ایران نقش بسیار مهمی در تدوین دومین سند جامع بین المللی مددکاری اجتماعی یعنی اصول اخلاقی این حرفه ایفا نمود و تاثیرات زیادی در تصمیم گیریهای جهانی و منطقه ایخصوصاً از طریق حضور فعال در مجمع عمومی فدراسیون جهانی و منطقه ای داشت. برگزاری دومین همایش بین المللی مددکاری اجتماعی در ایران در اردیبهشت ۹۸ که رئیس انجمن بین المللی دنشگاههای مددکاری اجتماعی در آن شرکت داشت نیز تاثیر به سزایی در درک توانمندیهای کشورمان داشت. سال ۲۰۱۹ به دلیل تکمیل مدارک و پروپوزالهای مربوط به میزبانی همایشهای بین المللی مددکاری اجتماعی در سالهای ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ سال پرکاری برای ما بود. البته درخواست میزبانی این رویدادها را در سال ۹۶ و قبل هز برگزاری اولین کنگره جهانی در ایران به صورت رسمی ارسال نموده بودیم. ارائه این مدارک و دفاع از پروپوزالهایمان در سطح جهانی و منطقه ای نیز در معرفی ظرفیتهای ایران موثر بود. نهایتاً این انتخاب که سومین کرسی جهانی مددکاری اجتماعی برای کشورمان است نتیجه زحمات و تلاشهای شصت و دو ساله مددکاران اجتماعی کشورمان بود که صرفاً توسط ما معرفی و منتشر گردید.

ممکن است ساختار فدراسیون و وظایف نماینده آن در سازمان ملل را شرح دهید. این نماینده دقیقاً چه کاری قرار است انجام دهد و اصلا فدراسیون چه وظایفی بر عهده دارد؟

۹۱ سال قبل اولین کنگره بین المللی مددکاران اجتماعی در شهر پاریس با حضور ۲۵۰۰ مددکار اجتماعی از سراسر دنیا برگزار شد. شرکت این تعداد افراد با امکانات محدود آن زمان نشان داد که مددکاری اجتماعی نیاز به همگرایی و تعامل بین المللی دارد. لذا سه ساختار در همان زمان شکل گرفت. فدراسیون بین المللی مددکاران اجتماعی متشکل از انجمن های ملی مددکاری اجتماعی کشورها، انجمن بین المللی دانشگاههای مددکاری اجتماعی متشکل از مراکز آموزش عالی مددکاری اجتماعی و شورای عالی رفاه اجتماعی متشکل از سازمانهای فعال در حوزه مددکاری اجتماعی و سیاستگزاری اجتماعی. هر سه این سازمانها دارای نوعی خواهرخواندگی هستند و در عین مجزا بودن وظایف، تعاملات تنگاتنگی دارند به طوری که هر دو سال یکبار، اعضای آنها در یکی از کشورهای عضو جمع می شوند و مسائل حوزه ی مددکاری اجتماعی را مورد بحث و بررسی قرار می دهند. در سالهایی که کنگره جهانی برگزار نمی شود، کنگره های منطقه ای در پنج منطقه این سازمانها شامل اروپا، آسیا و اقیانوسیه، آفریقا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی برگزار می شود که امسال همایش منطقه آسیا و اقیانوسیه در هندوستان برگزار شد.

درباره بخش ساختاری هم باید بگویم که فدراسیون جهانی مددکاری اجتماعی دارای کمیته های متعددی است که به صورت تخصصی مسائل مددکاری اجتماعی حوزه مربوطه را پیگیری می کنند. بعضی از این کمیته ها شامل کمیته آموزش، کمیته اخلاق، کمیته حقوق‌بشر می باشند.

و اینکه این کمیته چه نقشی در فدراسیون کدام حوزه ها را پوشش می دهد؟

با توجه به نقش مشورتی فدراسیون در سازمان ملل متحد، کمیته ای به نمایندگی از این سازمان در جلسات سازمان ملل حضور دارد. برگزاری روز جهانی مددکاری اجتماعی در سازمان ملل متحد، معرفی ظرفیتهای حرفه ی مددکاری اجتماعی به سیاستگزاران در سطح بین المللی و ارائه ی دیدگاههای حرفه ی مددکاری اجتماعی در غالب مشاوره به تصمیم سازان در موضوعات مختلف بین المللی از جمله وظایف این کمیته است. ساختار سازمان ملل به گونه ای است که علاوه بر مقر اصلی این سازمان در شهر نیویورک، دفاتر دیگری نیز در ژنو، وین، بانکوک، نایروبی و… دارد که این دفاتر نیز نقش مهمی در ارتباطات بین المللی دارند. هدف از انتخاب نماینده آسیا اقیانوسیه در سازمان ملل متحد، نمایندگی مددکاران اجتماعی کشورهای این منطقه از شرق آسیا تا خاورمیانه در سازمان ملل است. در حال حاضر تیمی بسیار قوی از طرف فدراسیون در نیویورک فعال هستند ولی این فعالیتها با توجه به گستردگی اعضای فدراسیون کافی نیست و نیاز است تا از سایر نقاط جهان از جمله منطقه ی ما نیز نمایندگانی در این زمینه فعالیت نمایند.

هر یک از افرادی در قاره های مختلف زندگی می کنند و طبیعتا ظرفیت های متفاوتی دارند. آیا برای هر یک از اعضای کمیته مسئولیت خاصی در نظر گرفته می شود؟

شرح وظایف اصلی که برای من با توجه به سوابق قبلی و تقسیم کار صورت گرفته بین نمایندگان منطقه که در فدراسیون تعریف شده تمرکز بیشتر روی امور پناهندگان و کودکان است و سایر نمایندگان روی مسائل دیگر مانند محیط زیست، زنان، فقر، بهداشت و… تمرکز خواهند داشت.

به نظر شما در این باره در آینده چه باید کرد و چگونه می شود این حضور را مستمر و کارآمد تر کرد؟

اینکه یک نفر از ایران در این سمت مسئولیت پیدا کرده بسیار مهم است زیرا در غیر این صورت باید صرفاً تصمیمات دیگران را بپذیریم و خود نمی توانستیم نقشی در این تصمیمات ایفا کنیم. از همه ی مددکاران اجتماعی ایران، اساتید، پیشکسوتان، صاحب نظران و عزیزانی که تجربیات و نظراتی در این زمینه دارند دعوت می کنم تا دیدگاههای خودشان در این خصوص را با من در میان بگذارند تا بتوانم نماینده ی بهتری برای مددکاران اجتماعی در سازمان ملل باشم.

روابط عمومی انجمن مددکاران اجتماعی ایران

http://socialwork.ir/
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
کلیدواژه ها: حامد علمایی | نماینده ایرانی فدراسیون بین المللی مددکاران اجتماعی در سازمان ملل | موسوی چلک ف مقر قدراسیون جهان مددکاری اجتماعی | سوئیس | تعامل بین المللی مددکاران | توانمندیهای مددکاران اجتماعی |
دفعات مشاهده: 1050 بار   |   دفعات چاپ: 273 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 45 queries by YEKTAWEB 4419