[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
روزشمار
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: یادداشت مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان به بهانه روزجهانی منع کار کودک
:: رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران : این برچسب که عموم کودکان کار در باندها هستند را قبول ندارم/ مشکل، خانواده فقر است
:: اطلاعیه فراخوان مقاله برای کنفرانس منطقه ای آسیا و اقیانوسیه ۲۰۲۱
:: تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و شبکه ملی توانبخشی کشور امضا شد
:: ثبت‌نام دوره‌های آموزش آنلاین رایگان خیریه رعد ویژه افراد دارای معلولیت آغاز شد
:: مطالبات معلولان از دولت آینده
:: موتورسواران، دست انداز فضای مناسب‌سازی شده
:: کودک‌آزاری؛ رتبه اول تماس با اورژانس اجتماعی
:: مهلت ثبت‌نام دانش‌آموزان در پایگاه‌های تابستانی تا اول تیر/شروع فعالیت از ۵ تیر
:: «دوشنبه های سالمندی» از سر گرفته می‌شود/خدمات روانشناسی پساکرونا
:: سردار رحیمی:مشاوره و مددکاری کلانتری ها باید فعال، پویا و تاثیرگذار باشند
:: کودکان مناطق محروم از ادامه تحصیل مجازی بازنمانند
:: مدیریت سوگ به اندازه مدیریت کرونا حائز اهمیت است
:: کرونا در چه صورت برای سالمندان خطرناک نیست
:: تلفن گویا ۱۵۶۹ جهت اطلاع رسانی کرونا راه‌اندازی شد
:: ابلاغ اعتبار ۱۰۰ میلیاردی برای تجهیز هنرستان‌ها
:: وضعیت بیمار کرونایی به خانواده او اطلاع‌رسانی می‌شود
:: دستور وزیر بهداشت برای نگرفتن پول از بیماران کرونایی در مراکز درمانی
:: راهنمای « محافظت و نحوه مقابله با ویروس کرونا در افراد دارای ناتوانی و معلولیت »، پاسخگوی نیازهای معلولان و مراقبان آنان در قرنطینه خانگی اس
:: برنامه‌ ریزی مدیریتی بیمارستان روانپزشکی رازی برای عبور از کرونا
:: درخواست بازنشستگان تامین اجتماعی از رهبر انقلاب
:: از مفهوم مسئولیت اجتماعی برای در خانه ماندن تا لزوم برداشتن انگشت اتهام از روی بیماران کرونا
:: معرفی کتاب؛ از رویا تا واقعیت
:: پیام رئیس سازمان بهزیستی به مناسبت روزهای جهانی سندرم داون و آگاه‌سازی
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: معرفی کتاب؛ از رویا تا واقعیت ::
 | تاریخ ارسال: 1399/1/4 | 

از رویا تا واقعیت 

 
روایتی شخصی از دسترس‌پذیری شهر، سروه شیخی

پیشگفتار:
وقتی سخن از امنیت در یک جامعه به میان می‌آید، افکار به سمت انواع گوناگونی از جمله امنیت اقتصادی، سیاسی، حقوقی و… می‌رود ولی این بار، سخن از امنیت شهروندی هست. شهروندی، مجموعه گسترده‌ای از فعالیت‌های فردی و اجتماعی است. فعالیت‌هایی که اگرچه فردی باشد، اما برآیند آنها به پیشرفت وضعیت اجتماع کمک خواهد کرد. به‌طوری‌که مشارکت آزادانه و عادلانه هریک از افراد جامعه، موجب ارتقای سطح زندگی کلیه افراد آن جامعه خواهد شد؛ البته آزادی هم یکی از نیازهای ضروری بشر است و انسان در هر شرایط و با هر ویژگی، نیازمند یک زندگی آزاد در قبال محیط، اجتماع و قانون است. از این‌رو به بهانه امنیت نباید آزادی را کنار گذاشت، بلکه آزادی و امنیت و نیز عدالت در کنار هم و مکمل‌های یکدیگر هستند.
باید توجه داشت که داشتن استقلال و زندگی امن، آزاد و عادلانه یکی از نیازهای اولیه هر انسانی با وجود داشتن هرگونه ویژگی فردی است. حال سؤالی پیش می‌آید که یک فرد با وجود ناتوانی و معلولیت تا چه اندازه امکان داشتن یک زندگی عادی، آرام و مستقل را داشته و آیا جامعه پذیرای او بوده و امکان حضور در شهر را دارد؟
قابل ذکر است، موانعی که از حضور آزادانه و عادلانه افراد دارای معلولیت در محیط شهری جلوگیری می‌کنند، شامل دو گونه موانع محیطی و موانع فکری است.
با توجه به اینکه جمعیت قابل توجهی از مردم ایران دارای معلولیت هستند و به دلیل جنگ، تصادفات، حوادث پزشکی، انواع بیماری‌ها و مشکلات ژنتیکی و دیگر عوامل، آمار معلولان رو به افزایش است. با این وجود وقتی با دقت بیشتر به محیط اطراف خود نگاه کنید و به دنبال افراد دارای ناتوانی جسمی، حرکتی در شهر محل زندگی خود باشید و محققانه به موضوع نگاه کنید، افرادی را با وجود ضعف‌های فیزیکی نمی‌بینید و ظهور و حضور آنان در خیابان‌ها، در وسایل نقلیه عمومی یا مشارکت آنان در رخدادهای اجتماعی به چشم نمی‌آید، پس این افراد کجا هستند؟ 
جای تأسف دارد اگر بدانیم موانع محیطی و موانع فکری از حضور جمعیت زیادی در کشور ما به دلیل ضعف‌ها و ناتوانی‌های جسمی ممانعت کرده و این افراد در خانه‌هایشان زندانی و طرد شده هستند و امکان حضور در شهر را ندارند. این در حالیست که در کشوری اسلامی زندگی می‌کنیم که باید مظهر عدالت بین انسان‌ها باشد.
با بررسی موانع و سعی در رفع آن می‌توان شرایطی را به وجود آورد تا این افراد به طور مستقل و آزادانه امکان زندگی برایشان فراهم شود. باتوجه به اینکه بالاترین سطح محدودیت در میان افراد دارای ناتوانی جسمی، حرکتی استفاده از ویلچر است، در این کتاب سعی شده مشکلات افراد ویلچری بررسی شود تا با رفع موانع پیش روی آنها، این موانع، برای افراد دارای انواع ناتوانی‌های دیگر هم هموار شود. اگرچه افراد دارای معلولیت‌های حسی یعنی؛ نابینایان و ناشنوایان هم قطعاً با مشکلات و کمبودهایی مواجه هستند ولی نیازهای این افراد در مواردی با نیازهای افراد دارای معلولیت جسمی، حرکتی هم سنخ نیست، از این‌رو با بررسی‌های جداگانه باید به آنها پرداخت.
کارشناسان اغلب به موانع محیطی توجه می‌نمایند و موانع فکری و نگرشی در جامعه برای آنها اهمیت ندارد؛ در حالی که موانع نگرشی از موانع اصلی حضور آزادانه و عادلانه افراد دارای معلولیت است. اگر همه موانع محیطی سامان‌دهی شود و همه مکان‌ها مناسب‌سازی گردد و معماری شهری به روش کاملاً علمی و ایده‌آل اجرا شود ولی فرهنگ آن جامعه ارتقا پیدا نکند و نگاه منفی به معلولان وجود داشته باشد و مردم به تساوی حقوق افراد عادی با معلولان باور و اعتقاد نداشته باشند و خانواده‌ها حضور فرزندانشان را در جامعه مذموم بدانند و شهروندان با دیدن فردی که معلولیت دارد، رفتار و گفتار نامناسب داشته باشند، این شهر سامان‌مند و مطلوب نخواهد شد. از این‌رو لازم است محیط شهری و تفکر و فرهنگ شهروندی با هم اصلاح شوند.
اگرچه معماری دسترس‌پذیر یا همه شمول که همان معماری قابل استفاده برای کلیه افراد جامعه است، یک سبک خاص و یا شیوه جدید در معماری به شمار نمی‌آید و به عنوان یک رویکرد در شهرسازی تنها با اصلاح برخی از دستورالعمل‌های اجرایی و اصلاح ضوابط و استانداردهای معماری با هر نوع سبک معماری، امکان حضور کلیه افراد جامعه به فضاهای مختلف اعم از خصوصی و عمومی فراهم می‌شود. علاوه بر آن، ایجاد رشته مطالعات معلولیت، فرهنگ و اندیشه هم در دروس دانشگاهی، در ساختن شهر امن و عادلانه و آزاد بسیار اهمیت دارد. بنابراین شهر دسترس‌پذیر بدون شهروند فرهنگ‌پذیر ممکن نیست.
در کتاب حاضر اینجانب تنها با بررسی کمبودها و مشکلات موجود در شهر محل زندگی خود یعنی تهران پایتخت کشور ایران، تا حدودی استانداردها و ابعاد و اندازه‌های مناسب فضایی را ذکر کرده تا با رعایت آن، شهر دسترس‌پذیر تحقق یابد.
با توجه به اینکه همه افراد در معرض انواع بیماری‌ها و معلولیت هستند؛ به ویژه زندگی مدرن جدید، امکان بروز حوادث را افزایش داده و افراد بیش از گذشته در معرض معلولیت‌های مختلف قرار دارند. از این‌رو وظیفه مدیریت شهری حرفه‌ای، ساختن شهری برای همگان است، تا جوان و سالمند؛ کودک و بزرگسال، فرد دارای معلولیت و فرد فاقد آن، به راحتی در این شهر زندگی امن و بدون دغدغه‌ای داشته و از امکانات آن عادلانه استفاده کنند.
به دلیل اهمیت دادن شهردار تهران به موضوع و ابلاغیه به مسئولین و کارگزاران شهرداری‌های مناطق مختلف در راستای اجرای صحیح قوانین دسترس پذیری، امید است که شهر تهران بتواند الگوی مناسبی برای دیگر شهرهای کشور شده و علاوه بر آن موانع نگرشی که تا حدودی به آن اشاره شده است، با بررسی رفتارهای تبعیض آمیز جامعه و تلاش برای اصلاح آن موجب می‌شود تا به زودی امکان حضور افراد بیشتر با شرایط مختلف جسمی در کلیه شهرهای کشور فراهم شود.
سروه شیخی
۱۲ آذرماه ۱۳۹۸

فهرست
فصل اول (شناخت معلولیت): انواع معلولیت، نگرش فردی یا اجتماعی،آمار دور از انتظار، حقوق اجتماعی، حقوق شهروندی، قوانین دسترس‌پذیری، اجرای قوانین در ایران، اهمیت اصلاح نگرش جامعه، 
فصل دوم (شناخت واقعیت): سلامت تا معلولیت، رفتن به خرید، مراجعه به ادارات، مانع همیشگی، مشکلات اصلی، مشکلات استفاده از سرویس بهداشتی، گردشگری افراد دارای معلولیت، موانع تحصیل، اشتغال افراد دارای معلولیت، موانع رفتاری، 
فصل سوم (روش شناسی حلّ مشکلات): دسترس‌پذیری اماکن عمومی، اجرای قوانین، معلولیت تا محرومیت، راه‌ کار برای رعایت ضوابط دسترس‌پذیری، افراد مؤثر، اقدامات مؤثر، علت ناکارآمدی اقدامات، انتقال دانش و تجربه، شهر مطلوب و ایده‌آل، 

متن پشت جلد کتاب:
من کارشـناس ارشـد معماری هسـتم و امروز بزرگترین دغدغه من برابری حقوق شـهروندی افـراد جامعـه با ویژگـی‌های مختلف است، چرا که تفکر من در گذشته، زندگی امروزم را طوری رقم زد تا به خوبی درک کنم، در یک شهر غیرمعلول‌گرا ادامه زندگی برای درصـد قابل توجهی از افراد آن جامعه تا چه اندازه سخت و در جاهایی غیر ممکن به نظر می‌رسد. شـهر غیرمعلول‌گرا، نقطه مقابل شهر دسترس‌پذیر است.
تا زمانی که خودم دچار محدودیت جسمی نشده بودم درکی از اهمیت موضوع نداشتم، همان‌طور که وضعیت پیاده‌روها، ورودی به ساختمان‌های عمومی و خصوصی و موارد بی‌شمار دیگر در شهر نشان دهنده این است که تاکنون فکر چندانی در این زمینه نشده و هنوز اهمیت موضوع شناسایی نشده است.
اگر چه کتاب‌ها و مقالاتی در راستای نیازهای افراد دارای معلولیت و در زمینه حقوق آنان و بررسی قوانین و استاندارهای دسترس‌پذیر ارائه شده است ولی در این کتاب قصدم بازگو کردن و یادآوری قوانین نیست، بلکه بر اساس تجارب شخصی خود به بررسی مشکلاتی پرداخته‌ام که به دلیل فقدان دسترس‌پذیری در شهر، مانند دیگران با سختی‌هایی روبرو بوده‌ام. امیدوارم در آینده‌ای نزدیک شهرهای ایران، دسترس‌پذیر شوند و امکان حضور همه افراد جامعه با توانایی‌های متفاوت فراهم گردد.

تقدیر و تشکر:
معلولیت از بدو تولد، شرایطی را در طول زندگی برای فرد دارای معلولیت ایجاد می‌کند که پذیرش آن برایش راحت‌تر است. ولی در صورتی‌که معلولیت به طور ناگهانی پیش بیاید، به یکی از سخت‌ترین بحران‌های زندگی آن فرد تبدیل می‌شود. کسی که به ‌طور ناگهانی دچار معلولیت می‌شود، دو شکل کاملاً متفاوت زندگی را تجربه خواهد کرد. شاید بسیاری از افرادی که در این شرایط قرار می‌گیرند، امکان پذیرش چنین تغییر جدی را در زندگی خود نداشته باشند.
می‌خواهم در این کتاب از تجربه شخصی خود که معلولیت تولدی دوباره برایم بود و از این تجربه‌ متفاوت، ‌بگویم. در شروع رویارویی با این اتفاق، کاملاً سردرگم بودم و پذیرش این که خود را متفاوت از انسان‌های اطرافم می‌دیدم برایم سخت بود. احساس نوعی مرگ در وجودم بود، ولی هنوز نفس می‌کشیدم! گویی دنیا دیگر جایگاه من نیست و خود را متعلق به این دنیا نمی‌دانستم. با وجود چنین احساسات دوگانه‌ای، کاملا تنها شده بودم و بدون آنکه مورد حمایت اطرافیانم قرار گیرم، باید تلاش می‌کردم که یک‌بار دیگر زندگی را شروع کنم. بسیار سخت بود و گاهی احساس می‌کردم که کنار آمدن با این شرایط غیرممکن است و وضعیت من نه تنها بهتر نمی‌شود، بلکه روز‌به‌روز بدتر هم خواهد شد. ولی به لطف خداوند و بندگان دلسوزی که سر راهم قرار داد، توانستم تا حدودی بر مشکلاتم غلبه کنم. این افراد وسیله‌ای شدند تا به کمک آنان بتوانم بر ترس‌ها و ضعف‌هایم غلبه کرده و بتوانم به احساس مفید و موثر بودن در جامعه برسم و حتی پرقدرت‌تر از گذشته، به زندگی ادامه دهم. ورود به دانشگاه و ادامه تحصیل، کمک زیادی به من کرد. از استادان بزرگوار دانشگاه علوم تحقیقات دانشگاه آزاد، بسیار سپاسگزارم که باور به توانمند بودن را در وجود من زنده نمودند و به طور ویژه از آقای دکتر حسین ذبیحی تشکر می‌کنم که به عنوان استاد مشاور پایان نامه اینجانب کمک‌های بسیار ارزشمندی به من نمودند.
یاد این شعر می‌افتم که؛ خشت اول چون نهد معمار کج، تا ثریا می‌رود دیوار کج. خوشحالم خشت‌های اول زندگیم را والدینم به‌درستی نهادند و بستری را در وجودم ایجاد کردند تا به رغم بارها زمین خوردن، دوباره روی پای خودم ایستادم. به همین دلیل کتاب خود را که حاصل تجربه‌های سال‌های اخیر در زندگی‌ام است را تقدیم می‌کنم به:
پدرم که زندگی کردن فراتر از چارچوب‌ها و محدودیت‌ها را به من آموخت و حق‌طلبی را برایم به میراث گذاشت و مادرم که شجاعت و قوی بودن را به من آموخت.
و همینطور تقدیم می کنم به:
مدیر توانمندی که به دلیل تواضع زیاد، نپذیرفت که نامی از او در کتاب برده شود. حمایت‌های ایشان در سال‌های اخیر زندگی‌ام بسیار مؤثر بود. ایشان با ایجاد نگاه مثبت‌ نسبت به افراد دارای معلولیت و اعتمادی که به من کردند، موجب شد تا بتوانم مؤسسه‌ غیرانتفاعی توان‌سازان فراگیر برای توانمندسازی افراد دارای معلولیت را تأسیس نمایم.
و دکتر وحید قبادی دانا، رییس محترم سازمان بهزیستی کشور که با تلاش شبانه‌روزی، سعی در بهتر شدن کیفیت زندگی افراد دارای معلولیت می‌نمایند.
همینطور تشکر می‌کنم:
از کارکنان و دیگر مسئولین سازمان بهزیستی کشور که همواره از راهنمایی و همکاری آنان بهره‌مند بوده‌ام.
به ویژه لازم است که از دکتر حسین نحوی‌نژاد، معاون اسبق توانبخشی سازمان بهزیستی کشور هم تشکر کنم. راهنمایی‌های ارزشمند ایشان موجب شد تا در مسیر کنونی زندگی قرار بگیرم. همچنین نباید مهندس محمدرضا اسماعیلی، عضو کمیته تدوین مقررات ملی ساختمان را فراموش کنم. در سال‌های اخیر ایشان دلسوزانه مرا کمک و راهنمایی نموده تا مسیر درستی را برای رسیدن به اهدافم پیش بگیرم. مطالعه این کتاب و تایید مباحث فنی آن از جانب ایشان، برایم بسیار ارزشمند است.
از پروفسور حسن عشایری، متخصص عصب شناسی که کتاب بنده را مطالعه نموده و مباحث پزشکی مطرح شده در آن را تأیید نمودند، که این توجه، مایه افتخار و مباهات بنده است، هم بسیار سپاسگزارم.
هچنین از خانم هاله باستانی جهت ویرایش کتاب حاضر بسیار سپاسگزارم.
در پایان سپاس فراوان خود را از جناب آقای محمد نوری، مدیرعامل دفتر فرهنگ معلولین که با افزودن مواردی در خصوص قوانین مربوط به حقوق معلولان، موجب شدند تا محتوای این کتاب، مرجع مناسبی برای علاقه‌مندان باشد، اعلام می‌نمایم.
مجدداً از لطف و مرحمت‌ اشخاصی که از آنها نام بردم و دوستانی که نام نبردم، تشکر می‌نمایم و آرزو دارم برای این انسان دوستی و نیک‌خواهی، به مدارج عالی‌تر برسند.
سروه شیخی 
سخن ناشر:
با مطالعه کتاب حاضر؛ از رویا تا واقعیت، پرسش‌هایی به ذهن متبادر می‌شود؛ چرا شهری مثل تهران برای همه ساکنان آن یک شهر مطلوب و ایده‌آل نیست؟ آیا شهرها برای بعضی افراد و خانواده‌ها خوب و راحت اما برای بسیاری عذاب‌آور است؟ چرا شهر باید برای همه ساکنان، امنیت، آرامش و عدالت به همراه داشته باشد؟ این پرسش‌ها گویای این است که شهر باید بتواند امکانات و داشته‌های خود را بین همه ساکنانش تقسیم کند؛ نه اینکه امنیت و آرامش را برای عده‌ای به قیمت ایجاد سختی و مشقت برای دیگران، فراهم آورد. تبعیض و برخورد دوگانه با اهالی مذموم و ناپسند است و عموم شهروندان یکسان و به عدالت از مواهب و دارایی‌های شهر باید بهره‌مند گردند و استفاده کنند.
شهری که سالمندان، کودکان، زنان باردار، بیماران و افراد دارای معلولیت نتوانند به دلیل موانع از فضاهای سبز، مناظر زیبا، سینماها و عبادتگاه‌های آن استفاده کنند، در واقع نوعی تبعیض و بی‌عدالتی در حق آنان است.
این کتاب تلاش نموده بر اساس واقعیت‌هایی که نویسنده محترم مشاهده و تجربه کرده، مشکلات افراد دارای معلولیت در دسترسی و استفاده از بخش‌های مختلف شهر را معرفی کند و از طرف دیگر راه‌کارهایی برای زدودن این مشکلات و برطرف کردن موانع را هم معرفی نماید. در واقع نویسنده به شهری می‌اندیشد که امنیت و عدالت همگان را تأمین نماید.
این اثر در سه فصل شناخت معلولیت، شناخت واقعیت‌ها و شناخت روش‌های اصلاحی، سیر منطقی به موضوع داده و درصدد است مبتنی بر نیازها و اقتضائات شهروندان دارای معلولیت، مشکلات آنان در یک شهر را شناسایی کند، سپس راه کارها برای رفع مشکلاتشان را هم مطرح نماید.
تجربه‌هایی که نویسنده با دیگر شهروندان در میان گذاشته، می‌تواند به شهر کامل و بدون تبعیض بینجامد؛ مشروط به اینکه شهروندان هم با فرآیند اصلاح شهر همراه شوند. جوهره سخن نویسنده در این است که اگر شهروندان ذهنیت و طرز فکر مناسبی نداشته باشند، شهر مناسب هم ایجاد نخواهد شد. اساساً شهر مناسب بر اساس انسان با تفکرات عدالت محور بنا می‌گردد.
این کتاب دارای محاسن بسیاری است ولی ویژگی بارز آن، شجاعت و صراحت نویسنده در طرح و بیان مسائل است. وقتی از مشکلات خانم‌ها در توالت‌های بهداشتی عمومی می‌نویسد، بدون مخفی کردن و بدون پوشاندن مشکل و مجمل گویی یا با کنایه مسائل را گفتن، با صراحت مشکلات را می‌نویسد.
متأسفانه عموم معلولان ایران به ویژه خانم‌ها به دلیل ترس یا احساس شرم که ریشه تاریخی دارد و دلایل دیگر از بیان مشکلات اِبا دارند. به همین دلیل بیشتر مواقع مشکلات آنان از نگاه مسئولین و کارشناسان مخفی می‌ماند و کسی اقدام به حل این مشکلات نمی‌نماید.
خانم سروه شیخی اولین فرد متفاوت است که دیده‌ام در نگارش مشکلات خانم‌های دارای معلولیت صراحت قلم دارد. از این‌رو او را به شجاعتش در طرح مسائل معلولان باید ستود.
علی نوری
انتشارات توانمندان

مقدمه اول:
درمجموعه‌ای که سروه شیخی فراهم آورده‌، او مشکلات و موانعی که به طور ویژه در خصوص تردد و جابه‌جایی شهروندان دارای معلولیت جسمی، حرکتی در این مرز و بوم وجود دارد را از دیدگاه یک شخصیت دردآشنا منعکس کرده‌است.
شوق تغییر و بهینه سازی در زندگی روزمره از طرف شهروندانی مطرح می‌شود که به خاطر نارسایی‌ها در ساختار شهری و کمبود امکانات امن و سهل‌الوصول در زمینه تردد و حضور در شهر، در رنج هستند.
اصولا انسان‌هایی که به دلایل مختلف در زندگی رنج می‌برند؛ خواه به دلیل اندیشیدن، رنج می‌برند و خواه به دلیل نیازهایی که در زندگی‌شان برآورده نمی‌شود در رنج هستند، می‌توانند راه‌های حل مشکل را هم نشان دهند.
بررسی این موضوع، نیازی به پژوهش گسترده ندارد. شهروندان دارای معلولیت جسمی، حرکتی و یا سالمندان از طریق محرومیت‌هایی که در زندگی با آن مواجه هستند و همینطور اشخاص عادی در جامعه که به طور روزمره با نارسایی‌ها و موانع شهری آشنا هستند، گواه این نارسایی‌ها هستند.
انسان دوستی و رعایت حرمت شهروندان جامعه را از چند بعد، از جمله؛ وجود ساختارهایی برای سهولت حرکت افراد دارای معلولیت در یک جامعه می‌توان ارزیابی کرد. این در حالیست که رشد مدنیت، بدون ارتقاء فرهنگی عوارض جدی و جبران‌ناپذیری را در زندگی انسان‌ها ایجاد می‌کند.
پیام سروه شیخی مبنی بر مشاهده و ارائه مدارک مستند و معتبر، به دلیل داشتن تخصص معماری ایشان، در این مجموعه با ارائه راهکارهای علمی و کاربردی همراه بوده‌است. اینجانب به عنوان معلم توان‌بخشی از این مجموعه بهره بردم و با نویسنده زبان مشترک پیدا کردم. خانم سروه شیخی فراتر از مکتوب کردن و طرح مسئله، با فعالیت از طریق یک انجمن مردم نهاد و ارتباطات با افراد موثر نشان می‌دهند که در راه اهداف مطرح شده، پیگیر خواهند بود.
با آرزوی توفیق
دکتر حسن عشایری
معلم بازنشسته دانشگاه (رشته توانبخشی)

مقدمه دوم:
در سال‌های اخیر شاهد رشد اقدامات در زمینه مناسب‌سازی محیط‌های شهری و ساختمان‌های عمومی در شهرهای بزرگ بوده‌ایم، همچنین پیگیری انجمن‌های معلولان و نهادهای ذی‌ربط از جمله وزارت کشور، سازمان بهزیستی کشور، بنیاد شهید و… همکاری با وزارت راه و شهرسازی در تدوین کتاب ضوابط معلولان با آخرین مصوبات مجلس شورای اسلامی و رعایت این ضوابط در ساخت و سازهای شهری از نظر مهندسین ساختمان و تاکید بر کنترل آن توسط نهادهای ذی‌ربط، نوید بخش به بار نشستن این اقدامات می‌باشیم که نتیجه آن عدالت گستری در واگذاری تسهیلات شهری برای تمام شهروندان می باشد.
یکی از مهم‌ترین اقدامات در این زمینه فرهنگ سازی و ارتقاء آگاهی شهروندان در ارتباط با معلولان جسمی‌حرکتی و دیده شدن نیازهای روحی و جسمی این جمعیت کشوری است. با مطالعه کتاب از رویا تا واقعیت که توسط سرکار خانم مهندس سروه شیخی که خود از جامعه مهندسین ساختمان کشور و همچنین جامعه معلولین جسمی حرکتی می‌باشند و با توجه به اینکه در زمان تحصیلات دانشگاهی دچار بیماری و معلولیت جسمی حرکتی گردیده‌اند، به زیبایی تمام کلیه مشکلات پیش رو در محیط‌های شهری، ساختمان‌های عمومی و خصوصی و به واقع نیازهای روحی، روانی و حس تعلق و استقلال فردی مورد نیاز را از نگاه یک شهروند معلول جسمی حرکتی را با نثری واضح و دلنشین به قلم آورده‌اند. ضمن تقدیر و تشکر از پیگیری‌های ایشان در اصلاح امور نیازهای معلولین و در صحنه بودن ایشان با نشر این کتاب، شاهد ارتقاء آگاهی شهروندان در رعایت قوانین و ضوابط معلولین در ساختمان‌ها و محیط شهری و برآورده شدن نیازهای روحی معلولین جسمی حرکتی عزیز در کشور باشیم.
با احترام
محمد رضا اسماعیلی
عضو سابق شورای تدوین مقررات ملی ساختمان

انتشارات توانمندان

ناشر تخصصی معلولیت و معلولان
تلفن: ۰۲۵۳۲۹۱۳۴۵۲ (ساعت ۸ الی ۱۷) ؛ تلگرام: ۰۹۳۹۸۳۷۳۴۳۵
آدرس: قم، بلوار محمد امین، خیابان گلستان، کوچه۱۱، پلاک۴، دفتر فرهنگ معلولین
ایمیل infohandicapcenter.com
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
کلیدواژه ها: کوید 19 | کرونا | اختلال حرکتی و کرونا | اختلال ذهنی و کرونا | پیشگیری از کرونا | مراقبت در مقابل کرونا | مراقبت از افراد معلول | توان یابان | افراد دارای معلولیت | معلول | معلولان | معلولین | سلامت | بهداشت ف |
دفعات مشاهده: 1436 بار   |   دفعات چاپ: 217 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 45 queries by YEKTAWEB 4419