[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
روزشمار
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: یادداشت مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان به بهانه روزجهانی منع کار کودک
:: رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران : این برچسب که عموم کودکان کار در باندها هستند را قبول ندارم/ مشکل، خانواده فقر است
:: اطلاعیه فراخوان مقاله برای کنفرانس منطقه ای آسیا و اقیانوسیه ۲۰۲۱
:: تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و شبکه ملی توانبخشی کشور امضا شد
:: ثبت‌نام دوره‌های آموزش آنلاین رایگان خیریه رعد ویژه افراد دارای معلولیت آغاز شد
:: مطالبات معلولان از دولت آینده
:: موتورسواران، دست انداز فضای مناسب‌سازی شده
:: کودک‌آزاری؛ رتبه اول تماس با اورژانس اجتماعی
:: مهلت ثبت‌نام دانش‌آموزان در پایگاه‌های تابستانی تا اول تیر/شروع فعالیت از ۵ تیر
:: «دوشنبه های سالمندی» از سر گرفته می‌شود/خدمات روانشناسی پساکرونا
:: سردار رحیمی:مشاوره و مددکاری کلانتری ها باید فعال، پویا و تاثیرگذار باشند
:: کودکان مناطق محروم از ادامه تحصیل مجازی بازنمانند
:: مدیریت سوگ به اندازه مدیریت کرونا حائز اهمیت است
:: کرونا در چه صورت برای سالمندان خطرناک نیست
:: تلفن گویا ۱۵۶۹ جهت اطلاع رسانی کرونا راه‌اندازی شد
:: ابلاغ اعتبار ۱۰۰ میلیاردی برای تجهیز هنرستان‌ها
:: وضعیت بیمار کرونایی به خانواده او اطلاع‌رسانی می‌شود
:: دستور وزیر بهداشت برای نگرفتن پول از بیماران کرونایی در مراکز درمانی
:: راهنمای « محافظت و نحوه مقابله با ویروس کرونا در افراد دارای ناتوانی و معلولیت »، پاسخگوی نیازهای معلولان و مراقبان آنان در قرنطینه خانگی اس
:: برنامه‌ ریزی مدیریتی بیمارستان روانپزشکی رازی برای عبور از کرونا
:: درخواست بازنشستگان تامین اجتماعی از رهبر انقلاب
:: از مفهوم مسئولیت اجتماعی برای در خانه ماندن تا لزوم برداشتن انگشت اتهام از روی بیماران کرونا
:: معرفی کتاب؛ از رویا تا واقعیت
:: پیام رئیس سازمان بهزیستی به مناسبت روزهای جهانی سندرم داون و آگاه‌سازی
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: کرونا مساوی مرگ نیست/ وقت کینه‌ورزی نیست ::
 | تاریخ ارسال: 1398/12/23 | 
یک متخصص سلامت عمومی و مددکار اجتماعی:

کرونا مساوی مرگ نیست/ وقت کینه‌ورزی نیست


یک متخصص سلامت عمومی و مددکار اجتماعی با بیان اینکه باید برای مردم شفاف سازی شود که کرونا مساوی مرگ نیست، می‌گوید: هم اکنون هشدارها به صدا درآمده است و باید پناه بگیریم؛ در ابتدا باید بدون هیچ اضطرابی از خود مراقبت کنیم؛ چراکه اضطراب و استرس موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود.

دکتر امیرمحمود حریرچی در گفت‌وگو با ایسنا، بروز ویروس کرونا در جامعه را امتحان بزرگی می‌داند و می‌افزاید: به جز دوران جنگ تحمیلی، تاکنون در شرایطی که هم مردم و هم مسئولان به یکدیگر یاری برسانند و در عین حال نیز مراقبت‌های لازم را از خود انجام دهند، نبوده‌ایم.

وی ادامه می‌دهد: در کشور ما هشدارها به صدا درآمده است و باید پناه بگیریم؛ در ابتدا باید بدون هیچ اضطرابی از خود مراقبت کنیم چراکه اضطراب و استرس موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن و در نتیجه آن زمینه بیشتر آلودگی عفونی فرد فراهم می‌شود. در این میان اما شاهدیم که برخی افراد و شبکه‌های اجتماعی نیز موجب آزار و اذیت روانی مردم شده‌اند.

حریرچی تصریح می‌کند: ارائه آمار و اطلاعات گوناگون و بعضا متضاد موجب افزایش استرس و اضطراب می‌شود، در حال حاضر آمارهایی که از میزان مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا منتشر شده نشان می‌دهد که احتمال مرگ و میر ناشی از کرونا در سالمندانی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند حداکثر هفت درصد و میانگین آن در کل جمعیت مبتلایان حدود ۳ درصد و در زیر ۱۵ ساله‌ها کمتر از یک درصد است، لذا لازم است وزارت بهداشت میانگین سنی و زمینه بیماری قربانیان کروناویروس را منتشر کند تا افرادی که سیستم ایمنی بدن قوی دارند و فاقد بیماری‌های زمینه‌ای هستند، آگاه باشند؛ باید برای مردم این شفاف سازی صورت گیرد که به هیچ وجه ابتلا به کرونا از نوع کووید ۱۹ مساوی مرگ نیست.

وی ادامه می‌دهد: آمارهای وزارت بهداشت نشان می‌دهد که حداقل 30 درصد از مبتلایان به این ویروس بهبود می‌یابند. این درحالیست که وزارت بهداشت احتمالا به آمارهای مبتلایان بهبودیافته‌ای که در خانه قرنطینه هستند، دسترسی نداشته و مبتلایانی که در خانه بهبود می‌یابند جزو آمارهای بهبودیافتگان محسوب نمی‌شوند.

این عضو شورای علمی گروه سلامت جامعه پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی می‌افزاید: برخی افراد نیز موضوع کرونا را سیاسی کرده‌اند و اظهار می‌کنند "آمارهای ارائه شده در این زمینه واقعی نیست و آمار قربانیان چندین برابر بیشتر است"؛ آنهایی که غرض ورزی می‌کنند. اکنون زمان کینه توزی نیست. می‌خواهند چه چیزی را ثابت کنند؟ نماینده سازمان جهانی بهداشت اذعان داشته است که وزارت بهداشت نهایت تلاش خود را کرده و خودمان هم شاهدش هستیم که تمامی کادر تشخیصی، درمانی و پرستاری در بیمارستان‌ها با نهایت احساس مسئولیت و از خود گذشتگی و بعضا با امکانات محدود به ویژه محافظتی خودشان، مشغول ارائه خدمت به هموطنان هستند.

وی ادامه می‌دهد: البته لازم است تاکید کنم که آمار ارائه شده در مورد مبتلایان در برگیرنده افرادی است که به روش‌های گوناگون مورد شناسایی قرار گرفته‌اند، اما تعداد مبتلایانی که شناسایی نشده و حتی می‌توانند به اصطلاح حاملان سالم ویروس باشند، ده‌ها برابر بیشتر است. کسانی که اگر علائمی در حد یک سرماخوردگی ساده را نیز در خود مشاهده می‌کنند به مراتب مسئولیت سنگین‌تری در رعایت اصول بهداشت فردی برای آلوده نکردن دیگران عهده‌دار هستند.

وی در ادامه برای کادر درمانی ابراز نگرانی کرد که در این شرایط از امکانات کافی برخوردار نیستند و اظهار می‌کند:  خستگی بیش از حد هم مزید بر علت است، بنابراین باید تدارکات لازم توسط مسئولان هرچه سریعتر فراهم آمده و مردم نیز در صورت لزوم و مراجعه به مراکز تشخیصی و درمانی مراعات حال آنها را کرده و همکاری لازم را داشته باشند.

این مددکار اجتماعی با بیان اینکه مردم باید به کادر بهداشتی و درمانی اعتماد و اطمینان داشته باشند، خاطرنشان می‌کند: می‌توانیم ضمن کاهش اضطراب خود و یاری رسانی به دیگران به ویژه اقشار کم درآمد و کودکان کار که این روزها مستاصل هستند و نیز سالمندان که به آرامش روحی و روانی بیشتری نیازمندند، نائل آییم.  

وی اضافه می‌کند: باید به دستورالعمل‌های ارائه شده از سوی وزارت بهداشت توجه کرد. چه نیازی است که همه مبتلایان به کرونا در بیمارستان بستری شوند؟ تصمیم گیری درباره اینکه کدام بیمار در بیمارستان و کدام بیمار در خانه قرنطینه شود را باید به کادر درمانی واگذار کرد؛ چراکه درحال حاضر امکانات اغلب کشورها در این زمینه کم است و برخی بیماران می‌توانند با رعایت نکات بهداشتی خود را در خانه قرنطینه کنند.

حریرچی ضمن انتقاد نسبت به کمبود مواد ضدعفونی کننده و ماسک بیان می‌کند: در چنین شرایطی که مردم در خطر هستند برخی افراد به احتکار مواد بهداشتی روی آورده‌اند و موجب نگرانی مردم شده‌اند. شاید کرونا را بتوان نوعی امتحان فرض کرد که بعدها مشخص می‌کند که افراد جامعه به چه میزان در صورت لزوم دارای انسجام بوده و در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و برای مسئولان مملکتی نیز آزمونی چند باره که چقدر خود را خدمتگزار مردم دانسته‌اند، باشد.

وی همچنین درباره افرادی که علی رغم ارائه آموزش‌های بهداشتی همچنان بهداشت فردی را رعایت نمی‌کنند، اظهار می‌کند: برخی افراد همچنان ویروس کرونا را جدی نمی‌گیرند و بهداشت فردی را رعایت نمی‌کنند، این دسته افراد همان خودخواهانی هستند که پیش از این با رفتارهای تلخ خود باعث آزار دیگران می‌شدند و اکنون نیز شخصیت خود را اینگونه بروز می‌دهند. این افراد نمی‌دانند که با آلوده شدن به ویروس کرونا ممکن است این ویروس را به اطرافیان خود نیز انتقال دهند؛ آنها در این زمینه احساس مسئولیتی نمی‌کنند و به نظر می‌رسد در صورت لزوم باید با آنها برخورد شود.

این مددکار اجتماعی معتقد است که مردم در مواجهه با افرادی که بهداشت فردی خود را رعایت نمی‌کنند، به عنوان یک مسئولیت اجتماعی باید به آنها آگاهی داده و ضمن تاکید بر اهمیت موضوع، همکاری‌شان را جلب کنند.

https://www.isna.ir/news/98122217255
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
کلیدواژه ها: کرونا | مددکاراجتماعی | سلامت عمومی | هشدارها | امیر محمود حریرچی | استاد مددکاری اجتماعی | عضو شورای علمی گروه سلامت جامعه پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی | بهداشت فردی | مسئولیت اجتماعی | آموزش |
دفعات مشاهده: 975 بار   |   دفعات چاپ: 218 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 45 queries by YEKTAWEB 4447