[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
روزشمار
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: یادداشت مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان به بهانه روزجهانی منع کار کودک
:: رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران : این برچسب که عموم کودکان کار در باندها هستند را قبول ندارم/ مشکل، خانواده فقر است
:: اطلاعیه فراخوان مقاله برای کنفرانس منطقه ای آسیا و اقیانوسیه ۲۰۲۱
:: تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و شبکه ملی توانبخشی کشور امضا شد
:: ثبت‌نام دوره‌های آموزش آنلاین رایگان خیریه رعد ویژه افراد دارای معلولیت آغاز شد
:: مطالبات معلولان از دولت آینده
:: موتورسواران، دست انداز فضای مناسب‌سازی شده
:: کودک‌آزاری؛ رتبه اول تماس با اورژانس اجتماعی
:: مهلت ثبت‌نام دانش‌آموزان در پایگاه‌های تابستانی تا اول تیر/شروع فعالیت از ۵ تیر
:: «دوشنبه های سالمندی» از سر گرفته می‌شود/خدمات روانشناسی پساکرونا
:: سردار رحیمی:مشاوره و مددکاری کلانتری ها باید فعال، پویا و تاثیرگذار باشند
:: کودکان مناطق محروم از ادامه تحصیل مجازی بازنمانند
:: مدیریت سوگ به اندازه مدیریت کرونا حائز اهمیت است
:: کرونا در چه صورت برای سالمندان خطرناک نیست
:: تلفن گویا ۱۵۶۹ جهت اطلاع رسانی کرونا راه‌اندازی شد
:: ابلاغ اعتبار ۱۰۰ میلیاردی برای تجهیز هنرستان‌ها
:: وضعیت بیمار کرونایی به خانواده او اطلاع‌رسانی می‌شود
:: دستور وزیر بهداشت برای نگرفتن پول از بیماران کرونایی در مراکز درمانی
:: راهنمای « محافظت و نحوه مقابله با ویروس کرونا در افراد دارای ناتوانی و معلولیت »، پاسخگوی نیازهای معلولان و مراقبان آنان در قرنطینه خانگی اس
:: برنامه‌ ریزی مدیریتی بیمارستان روانپزشکی رازی برای عبور از کرونا
:: درخواست بازنشستگان تامین اجتماعی از رهبر انقلاب
:: از مفهوم مسئولیت اجتماعی برای در خانه ماندن تا لزوم برداشتن انگشت اتهام از روی بیماران کرونا
:: معرفی کتاب؛ از رویا تا واقعیت
:: پیام رئیس سازمان بهزیستی به مناسبت روزهای جهانی سندرم داون و آگاه‌سازی
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: سالمندی درجامعه را جدی بگیرید/شایع ترین بیماری ارتوپدی چیست؟ ::
 | تاریخ ارسال: 1398/6/12 | 

سالمندی درجامعه را جدی بگیرید/شایع ترین بیماری ارتوپدی چیست؟


رئیس بیمارستان معیری گفت: جامعه ما به طرف سالمندی پیش می‌رود و باید آن را جدی تر بگیریم،حداقل یک جزوه کوچک درباره طب سالمندی به شهروندان ارائه شود.

سالمندی درجامعه را جدی بگیرید/شایع ترین بیماری ارتوپدی چیست؟
سازمان تأمین اجتماعی 78 بیمارستان،۲۷۹ درمانگاه عمومی و تخصصی و ۷ دی کلینیک در سراسر کشور دارد که به عنوان دومین تولید کننده درمان در کشور به بیش از 42 میلیون نفر از بیمه شدگان خدمات درمانی رایگان ارائه می دهد.

خدمات درمانی سازمان تأمین اجتماعی به بیمه شدگان در دو غالب درمان ملکی و غیر ملکی تقسیم می شود که مراکز درمانی متعلق به سازمان تأمین اجتماعی به عنوان مراکز ملکی تلقی می شود و خدمات درمانی رایگان است و در درمان غیر مستقیم نیز تأمین اجتماعی با بیمارستان های دانشگاهی، خیریه و خصوصی قراردادی منعقد می کند که به بیمه شدگان تأمین اجتماعی به همراه دفترچه درمانی خدمات لازم ارائه شود و درصدی نیز بعنوان فرانشیز از بیمه شده اخذ می شود.

سازمان تأمین اجتماعی سال ها به دنبال حذف دفترچه درمانی و ارائه خدمات به صورت الکترونیک بود که در حال حاضر این اقدام در مراکز ملکی سازمان تأمین اجتماعی انجام شده است و بیمه شدگان با مراجعه به این مراکز از دفترچه درمانی استفاده نمی کنند و با کد ملی خدمات درمانی لازم ارائه می شود.

بخش اعظمی از بیمارستان های تأمین اجتماعی در حال فرسودگی هستند که بازسازی این بیمارستان ها در دستور کار سازمان قرار گرفته است و هم اکنون بیمارستان های فیاض بخش، هدایت و آیت الله کاشانی درحال بازسازی هستند و بیمارستان های جنرالی هم در مشهد، بیرجند و استان های دیگر کشور ساخته شده است.

بیمارستان معیری یکی از بیمارستان های قدیمی استان تهران است که در سال 1332 به بهره برداری رسید و در حال حاضر خدمات تخصصی و فوق تخصصی ارتوپدی به بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی ارائه می دهد.

در همین راستا و بررسی مشکلات درمانی سازمان تأمین اجتماعی با "محمدتقی خسروانی مقدم"، مدیرکل سابق درمان تأمین اجتماعی استان تهران، رئیس بیمارستان معیری و متخصص و جراح ارتوپدی به گفت وگو پرداختیم که  مشروح آن در ادامه آمده است.

معیری تنها بیمارستان تک تخصصی ارتوپدی تأمین اجتماعی 

خسروانی مقدم: بیمارستان معیری در سال ۱۳۳۲ به بهره برداری رسید و به عنوان مرکز سوانح شماره ۵ مطرح بود.بیمارستان معیری تنها مرکز تک تخصصی ارتوپدی در سازمان تامین اجتماعی است که به دلیل قرار گرفتن ساختمان آن در مقابل مجلس شورای اسلامی در وضعیت خاصی قرار دارد و در حال حاضر بخش اعظمی از  بیماران ارتوپدی برای دریافت خدمات درمانی تخصصی و فوق تخصصی به بیمارستان معیری ارجاع داده می‌شوند و خیلی از این بیماران از شهر های دیگر به این بیمارستان مراجعه می کنند.

در سال گذشته 9 هزار و 810 عمل جراحی ارتوپدی، 235 هزار و 526 ویزیت سرپایی و 8 هزار 320 ویزیت بستری در بیمارستان معیری انجام شده است.

در سال های متمادی خیلی از بزرگان ارتوپدی در بیمارستان معیری خدماتی را در حوزه های مختلف به بیماران ارائه دادند که در حال حاضر بخشی از این پزشکان بازنشست شده اند.

ساخت بیمارستان ها با قدمت بیشتر

ساختمان بیمارستان به لحاظ ساختاری مقداری فرسوده است و یکی از رویکردهای دولت ها می تواند این باشد که بیمارستان هایی که من بعد ساخته می‌شود به نحوی باشد که عمر مفید آن بسیار بالاتر از عمر مفید یک ساختمان عادی باشد و باید با استفاده از رویکردهای جدید و نوین در علم ساخت و ساز نسبت به ساخت بیمارستان های جدید در کشور اقدام شود.

در حال حاضر بخشی از بیمارستان های تامین اجتماعی در سراسر کشور نیاز به تعمیر، نوسازی و بازسازی دارد که بیمارستان معیری نیز یکی از آن بیمارستان ها محسوب می شود.

ادغام بیمارستان جرجانی با معیری

یکی از مباحثی که در هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی مطرح شده است این بوده که بیمارستان جرجانی و بیمارستان معیری با یکدیگر ادغام شوند و بیمارستان جدید با استفاده از تجهیزات روز دنیا ساخته شود که به دلیل کمبود منابع مالی این اقدام هنوز انجام نشده است و امیدواریم که هر چه زودتر تصمیم گیری های لازم در این خصوص با توجه به تامین منابع اتفاق بیفتد.

بیمارستان معیری مانند 90 درصد بیمارستان‌های کشور قدمت زیادی دارد و در حال فرسودگی است و ما مجبوریم علی رغم ارائه خدمات به بیماران و بیمه شدگان تعمیرات را هم همزمان انجام دهیم. تعمیرات ساختمانی در بیمارستان با سایر ساختمان‌ها فرق عمده‌ای دارد و مانند این است که یک ماشین در حال حرکت را پنجری بگیریم. ما نمی‌توانیم بیمارستان را تعطیل کنیم و همزمان با بازسازی و تعمیرات باید خدمات لازم را نیز ارائه دهیم.

بیمارستان معیری 96 تختخوابی است و بر اساس اعتبار بخش‌هایی که وزارت بهداشت انجام می‌دهد جزو بیمارستان‌های خوب کشوری در حوزه اعتبار بخشی محسوب می‌شود.

تأمین اجتماعی مشکلات تبعی دارد نه ذاتی

به عنوان یکی از کارشناسان سازمان تأمین اجتماعی در حوزه درمان معتقدم که مشکلات تأمین اجتماعی با مشکلات دیگر سازمان‌ها فرق دارد چرا که مشکلات این سازمان تبعی است و مشکلات ذاتی ندارد.
تأمین اجتماعی به دلیل بدهی هایی که از دولت دارد بنابراین مشکلاتش تبعی محسوب می شود و همین موضوع نیز موجب شده که تأمین اجتماعی بدهی ۴ هزار میلیارد تومانی به دیگر دستگاه ها و نهادها داشته باشد و اگر دولت بدهی این سازمان را به موقع پرداخت کند بنابراین می تواند بخشی از مشکلاتش را در حوزه در مانی حل کند.

ما در مراکز درمانی مشکلاتی از جمله ازدحام پذیرش نظام ارجاع و تجهیزات پزشکی داریم البته این مشکلات عمومی است و در تمامی مراکز درمانی وجود دارد.

تجهیزات پزشکی تولید داخل کیفیت خوبی دارد

در حال حاضر تجهیزات پزشکی تولید داخلی کیفیت خوبی دارد و حتی می تواند با مشابه های خارجی نیز رقابت کند در بیمارستان معیری که عمدتاً خدمات درمانی ارتوپدی ارائه می دهد از تجهیزات پزشکی داخل کشور استفاده می شود و تا کنون مشکلی نداشته ایم.

افزایش توریسم درمانی در کشور

البته می توان گفت که میانگین استفاده از وسایل ارتوپدی و تجهیزات پزشکی تولید داخل خوب بوده است. ما در گذشته شاهد این بودیم که برای بعضی از عمل ها به خارج از کشور می رفتند ولی در حال حاضر از خارج از کشور برای بعضی از عمل های جراحی وارد کشور می شوند. البته در توریسم درمانی راه زیادی داریم ولی این مسیر هم اکنون باز شده است و باید بعضی از مشکلات آن را برطرف کنید.

فارس:چرا طرح تحول سلامت تاکنون به نتیجه نرسیده است؟

پزشک خانواده دروازه نظام سلامت بود

در خصوص اجرای طرح تحول سلامت نظر کارشناسی بنده این است که در حوزه نظام سلامت پزشک خانواده حرکت خوبی بود و باید پررنگ تر از گذشته به آن پرداخت و حتی می توان گفت که پزشک خانواده دروازه نظام سلامت بود.

با اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده قطعاً بیمار از سردرگمی در مراکز درمانی خارج می شود و خدمات بهتری به بیمار ارائه خواهد شد و از سوی دیگر مراکز درمانی فوق تخصصی تامین اجتماعی نیز با ازدحام جمعیت رو به روم نمی شوند.

با پرونده الکترونیک سلامت دوباره کاری ها کاهش می یابد

 پرونده الکترونیک سلامت باید در کشور ساری و جاری شود و اگر کمبود هایی نیز در این حوزه وجود دارد باید نسبت به رفع آن اقدام شود. قطعاً با اجرای نظام سلامت خیلی از مشکلات بیماران و تیم درمان حل می شود و تکریم بیماران نیز را خواهد داشت و دوباره کاری ها نیز کاهش پیدا می کند.

از وزارت بهداشت پیشی گرفتیم

بنده معتقدم سازمان تأمین اجتماعی در دو حوزه جلوتر از وزارت بهداشت که متولی درمان است پیشرفته که یکی از آن هتلینگ بیمارستان است و دیگری ارائه راهکارهای واحد برای انجام عمل ها است و با این کار برای درمان بیماران توسط پزشکان یک وحدت رویه وجود دارد.

به عنوان مثال اگر بیماری نیاز به تعویض مفصل داشته باشد از یک راهکار واحد برای انجام این عمل استفاده می‌شود. برای انجام این عمل سه پزشک که شامل رئیس بیمارستان، رئیس گروه ارتوپدی و کارشناس باید آن را تایید کند تا پزشک بتواند آن عمل را انجام دهد. این اقدام موجب می‌شود تا جلوی پدیده زشت درمان القایی گرفته شود.

خروج تأمین اجتماعی از بنگاه داری 

خروج تأمین اجتماعی از بنگاه داری یکی از اقدامات خوب در سازمان تأمین اجتماعی است که در همین راستا برای مصطفی سالاری مدیریت جدید سازمان آروزی موفقیت می‌کنم و امیدوارم بخش درمان را مورد توجه قرار دهند چرا که بزرگترین خریدار خدمت درمانی تأمین اجتماعی است.

در خصوص تجهیزات نیز با مشکلاتی مواجه هستیم که امیدوارم بتوانیم از این فرصت استفاده کنیم و در بخش تجهیزات پزشکی به موفقیت‌هایی برسیم و این تحریم‌ها موجب شود که اکتفا به تولید داخل داشته باشیم و کیفیت تولیدات داخل را افزایش دهیم و در نهایت موجب صادرات تجهیزات پزشکی ایرانی به دیگر کشورها نیز شود.چرخش مچ پا شایع ترین بیماری ارتوپدی است

شایع‌ترین شکستگی در کل دنیا شکستگی مچ دست است و در کشور ما در بیماری‌های ارتوپدی سرپایی شایع‌ترین چرخش مچ پا است و در ترومای معمولی در کودکان شکستگی ساعد و در بزرگسالان شکستگی ساق پا گزارش شده است.

تکریم بیماران باید در اولویت باشد

اگر با بیمار درست برخورد شود و بیمار تکریم شود قطعا روند درمانی بیمار بهتر پیش می‌رود و موضوع درمان فقط کار فیزیکی،تجهیزاتی و دارویی نیست بلکه باید با آن به دلیل مشکلی که دارد رابطه عاطفی برقرار شود و به آن بیمار امنیت داده شود. 

ما حق نداریم مشکلات خارج از بحث درمان را و یا مشکلات شخصی خود را در درمان دخیل کنیم و باید مشکلات شخصی خود را وقتی وارد بیمارستان می‌شویم جلوی در بیمارستان فراموش کنیم و به بیماران بپردازیم. 

فارس: چه راهکاری برای پیشگیری از بیماری ارتوپدی دارید؟

جامعه سالمند توجه خاص می خواهد

در حال حاضر جامعه ما به طرف سالمندی می‌رود و تخصص‌های طب سالمندی در مراکز درمانی اجرایی شده است و در این خصوص باید اطلاع‌رسانی کامل شود. 

جامعه ما به طرف سالمندی پیش می‌رود و همه ما سالمند می‌شویم باید نگاه‌مان به حوزه سالمندی پررنگ‌تر شود وحداقل یک جزوه کوچک در باره طب سالمندی به شهروندان ارائه دهیم. بنابراین باید سالمندی و نگاه به مشکلات سالمندی را جدی بگیریم.

وقوع پدیده سالمندی فقط مربوط به ایران نیست و بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیای جنوب شرقی با این موضوع مواجه هستند، اما آنچه این پدیده را به یک مساله اجتماعی تبدیل می‌کند بی توجهی به چالش‌های این حوزه است.

سالمندی یکی از دوران‌های طبیعی زندگی هر فرد و پدیده‌ای اجتناب ناپذیر است که هر چه شناخت فرد و اطرافیان نسبت به مسائل آن بیشتر باشد، سالمند با مسائل کمتری مواجه خواهد شد.

سالمندان در جامعه بیشتر با مشکلات شهری، اجتماعی و معیشتی دست و پنجه نرم می‌کنند و ناآشنایی خانواده‌ها با مسائل سالمندان، بی‌توجهی به سالمندان درون خانواده‌ها به خاطر صنعتی‌شدن زندگی امروزی، خالی‌بودن سبد آموزشی جامعه از مهارت‌های زندگی برای سالمندان و آموزش‌های ویژه خانواده‌ها و مسائل اختلاف نسلی، مهمترین چالش‌های سالمندان در جامعه کنونی است.

بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی سن ۶۰ سالگی آغاز دوره سالمندی قلمداد می‌شود اما به تازگی آغاز دوره سالمندی از ۷۰ سالگی تعریف می‌شود.

پوکی استخوان به عنوان قاتل خاموش مطرح می‌شود و فقر ویتامین D3 در کلان شهرها بیداد می‌کند. ما پیشنهاد می‌دهیم ورزش‌های کارمندی به عنوان مثال هر 20 دقیقه یک بار از پشت میز بلند شوند راه بروند و گردن خود را در 5 جهت حرکت بدهند را در طول روز انجام دهند

مصرف سرانه شیر در دنیا نیم لیتر در روز است در صورتیکه مصرف شیر در ایران خیلی پایین است که توصیه می‌شود مردم به مصرف شیر روی بیاورند.

https://www.farsnews.com/news/13980611000173/
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
کلیدواژه ها: سارمان تامین اجتماعی | طب سالمندی | برماریهای ارتوپدی | مددکاران اجتماعی | سالمندی | نیروی انتظامی | سازمان بهزیستی | مرکز مداخله در بحران فردی و خانوادگی و اجتماعی | مخالفت با واگذاری به بخش خصوصی | آسیب های اجتماعی | موسس اورژانس اجتماعی | بیمارستان معیری | محمد تقی خسروانی مقدم | پرونده الکترونیک سلامت | تکریم بیمار |
دفعات مشاهده: 627 بار   |   دفعات چاپ: 223 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 45 queries by YEKTAWEB 4447