[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره پایگاه::
اخبار و رویدادها::
مقالات::
پیوندها::
قوانین::
::
روزشمار
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: یادداشت مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان به بهانه روزجهانی منع کار کودک
:: رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران : این برچسب که عموم کودکان کار در باندها هستند را قبول ندارم/ مشکل، خانواده فقر است
:: اطلاعیه فراخوان مقاله برای کنفرانس منطقه ای آسیا و اقیانوسیه ۲۰۲۱
:: تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و شبکه ملی توانبخشی کشور امضا شد
:: ثبت‌نام دوره‌های آموزش آنلاین رایگان خیریه رعد ویژه افراد دارای معلولیت آغاز شد
:: مطالبات معلولان از دولت آینده
:: موتورسواران، دست انداز فضای مناسب‌سازی شده
:: کودک‌آزاری؛ رتبه اول تماس با اورژانس اجتماعی
:: مهلت ثبت‌نام دانش‌آموزان در پایگاه‌های تابستانی تا اول تیر/شروع فعالیت از ۵ تیر
:: «دوشنبه های سالمندی» از سر گرفته می‌شود/خدمات روانشناسی پساکرونا
:: سردار رحیمی:مشاوره و مددکاری کلانتری ها باید فعال، پویا و تاثیرگذار باشند
:: کودکان مناطق محروم از ادامه تحصیل مجازی بازنمانند
:: مدیریت سوگ به اندازه مدیریت کرونا حائز اهمیت است
:: کرونا در چه صورت برای سالمندان خطرناک نیست
:: تلفن گویا ۱۵۶۹ جهت اطلاع رسانی کرونا راه‌اندازی شد
:: ابلاغ اعتبار ۱۰۰ میلیاردی برای تجهیز هنرستان‌ها
:: وضعیت بیمار کرونایی به خانواده او اطلاع‌رسانی می‌شود
:: دستور وزیر بهداشت برای نگرفتن پول از بیماران کرونایی در مراکز درمانی
:: راهنمای « محافظت و نحوه مقابله با ویروس کرونا در افراد دارای ناتوانی و معلولیت »، پاسخگوی نیازهای معلولان و مراقبان آنان در قرنطینه خانگی اس
:: برنامه‌ ریزی مدیریتی بیمارستان روانپزشکی رازی برای عبور از کرونا
:: درخواست بازنشستگان تامین اجتماعی از رهبر انقلاب
:: از مفهوم مسئولیت اجتماعی برای در خانه ماندن تا لزوم برداشتن انگشت اتهام از روی بیماران کرونا
:: معرفی کتاب؛ از رویا تا واقعیت
:: پیام رئیس سازمان بهزیستی به مناسبت روزهای جهانی سندرم داون و آگاه‌سازی
مفاد قانون جامع معلولین

ماده1. دولت موظف است زمینه های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم وحمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

 تبصره. معلول در این قانون به افرادی اطلاق میگردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی،روانی یا توأم ، اختلال مستمر در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد گردد. به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.

ماده 2. کلیه وزارتخانه ها، سازمانها وموسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

تبصره1. وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ، ساختمانها و اماکن عمومی ، ورزشی ، تفریحی ، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2. شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3 . سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمانها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4 . آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 3. سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالانه اقدامات ذیل را به عمل آورد:

    الف . تامین خدمات توانبخشی ، حمایتی ، آموزشی و حرفه آموزی موردنیاز معلولان با مشارکت خانواده های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی ، تعاونی ، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه ) به مراکز غیردولتی و خانواده ها .

  ب. گسترش مراکز خاص نگهداری ، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند ، معلولان بی سرپرست ، معلولان مجهول الهویه ، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیر دولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.

  ج. تامین و تحویل وسایل کمک توانبخشی موردنیاز افراد معلول .

  د. گسترش کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان و ارایه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.

  تبصره . کارگاه های آموزشی ، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.

ماده 4- معلولان می توانند در استفاده از امکانات ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو ، هواپیما ، قطار) از تسهیلات نیمه بها بهره مند گردند.

تبصره . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تربیت بدنی و شهرداریها موظفتند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک و امکان تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5. افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می گیرند.

ماده 6. یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

تبصره . همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردند.

ماده 7. دولت موظف است جهت ایجاد فرصت های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف. اختصاص حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی ، پیمانی ، کارگری) دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها ، شرکتها و موسسات ، شرکتها ، نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می نمایند به افراد معلول واجد شرایط .

  ب. تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می گیرند .

  ج. پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی ، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد .
د. پرداخت تسهیلات اعتباری خوداشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می گردد.

  ه . پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و موسساتی که بیش از شصت درصد سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و. اختصاص حداقل شصت درصد از پستهای سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی ، حرکتی .

  ز. اختصاص حداقل شصت درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها ، شرکتها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی ، حرکتی.

تبصره 1. کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود ، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

  تبصره 2. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد از مجوزهای استخدامی سالانه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات دولتی ، شرکتها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.

  تبصره 3. سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود ، صندوق فرصت های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیات وزیران برساند.

  تبصره 4. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تامین نماید.

ماده 8. معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش ، علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی ، بهره مند گردند.
تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 9. وزرات مسکن و شهرسازی ، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد از واحدهای مسکونی احداثی استیجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.

تبصره 1. سیستم بانکی کشور مکلف است ، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین کند و به معلولان یا تعاونی های آنها و یا موسسات خیریه ای که برای معلولان مسکن احداث می نمایند پرداخت کند.

  تبصره 2. سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور یا تعاونی ها و موسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می نمایند قرار دهد.

  تبصره 3. معلولان از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی ، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می گردند.

  تبصره 4. سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالانه و کمکهای یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحدهای مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد به معلولان و مدد جویان واحد شرایط واگذار نماید.

ماده 10. میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بابت نگهداری ، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با درنظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالانه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خرداد ماه هر سال به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 11. مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.

ماده 12. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه های خود را در هر هفته در زمان مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندیهای معلولین اختصاص دهد.

ماده 13. سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد ساز و کار مناسب ، نسبت به قیمومیت افراد معلول اقدام نماید ، دادگاهها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفا از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.

تبصره 1. سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول ، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.

  تبصره 2. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 14. مودیان مالیاتی می توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توابخشی ، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نمایند . گواهی هزینه مودیان مالیاتی در موارد فوق که به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیایت آنان تلقی می گردد.

تبصره . آیین نامه اجرایی این ماده مشترکا توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 15. روسای سازمانهای بهزیستی استانها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه های کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

تبصره . به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.

ماده 16. اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تامین می گردد:

1. محل اعتباراتی که دستگاهها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالانه منظور می نمایند.
2. از محل اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تاکنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارایه می داده است.

  3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور.

  4. از محل صرفه جویی در هزینه های دستگاه ها و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالانه آن برای هر یک از دستگاه ها و شرکت ها و نهاد ها را هیأت وزیران مشخص می نماید.

  تبصره 1. آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

  تبصره 2. آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدیدی داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده .تامین نگردد ، اجرا نخواهد شد.

:: نمایشگاه نقاشی اوتیسمی‌ها، فروشی نکرد! ::
 | تاریخ ارسال: 1398/6/11 | 

نمایشگاه نقاشی اوتیسمی‌ها، فروشی نکرد!


"مرا درک کن، من با پذیرش و عشق شما پیشرفت خواهم کرد"؛ این جمله شعار انجمن اوتیسم ایران است و اخیرا نیز برای شناساندن این بیماری و توانایی‌های بیمارانش، نمایشگاهی نقاشی برپا شد؛ نمایشگاهی که علیرغم انتظار برپاکنندگانش نه فروشی داشت و نه بازدیدی...

به گزارش ایسنا، برای تهیه گزارش این نمایشگاه نقاشی به سالن اقوام برج آزادی پا می‌گذارم، تابلوهای نقاشی را از نظر می‌گذرانم. تابلوهای کار با سیاه‌قلم، آبرنگ، گواش، کاریکاتور اشخاصی مثل بهنام بانی، ‌ عادل فردوسی‌پور و... همگی از آثاری هستند که در این نمایشگاه به بازدید عموم درآمده است.

بچه‌هایی که اثری در نمایشگاه دارند با خانواده‌هایشان آمده‌اند؛ برخی از آنها بهانه می‌گیرند و از والدین‌شان دور نمی‌شوند، برخی دیگر هم مشتاقانه به سراغ بازدید کنندگان می‌روند تا آنها را به دیدن اثرشان دعوت کنند و توضیح دهند که چگونه این نقاشی را  کشیده‌اند.

"شروین" با سه اثر کاریکاتور سیاه‌قلم در نمایشگاه حضور دارد. بچه‌های حاضر او را دوست دارند و در بین مسئولین انجمن اوتیسم نیز صحبت از هوش و ارتباط جمعی بالای او است.

او ۱۹ سال دارد؛ از بچه‌های طیف بالای اوتیسم یا با اختلال عملکرد خوب محسوب می‌شود و حدود سه سال است با انجمن اوتیسم آشنا شده است؛ از کودکی به نقاشی کشیدن علاقه‌مند بوده و دیده شدن آثارش را به واسطه آشنایی با انجمن می‌داند. شروین به جز کار با سیاه‌قلم در حال آشنایی با هنر معرق است و به زبان انگلیسی و کار با کامپیوتر نیز علاقه دارد.

دولتی‌ها، اوتیسمی‌ها را درک کنند

از او می‌پرسم بازدید از نمایشگاه نقاشی به چه شکل بوده و آیا تقاضایی از مسئولین دارد؟ و در پاسخ می‌گوید: «بازدید زیادی از نمایشگاهمان صورت نگرفته و هیچ کدام از آثار بچه‌ها فروش نرفته است. از اشخاص دولتی تنها دو نفر به بازدید نمایشگاه آمدند که آنها هم تابلویی خریداری نکردند. من از همه به خصوص دولتی‌ها می‌خواهم که ما بچه‌های طیف اوتیسم را درک کنند. من امسال کنکور ندادم؛ چون حس می کنم امکان قبول شدن من در کنکور وجود نداره و از وزارت علوم و سازمان سنجش ‌درخواست دارم بیشتر به بچه‌های طیف اوتیسم در کنکور توجه کنند. دوست دارم اگر بتوانم مدیریت بازرگانی بخوانم و موفق شوم. آرزوی اصلی من اما این است که در هیچ کجای دنیا جنگ نباشد و همیشه همه‌ مردم در صلح زندگی کنند.»

هزینه‌های سنگین دارو و درمان اوتیسم

مادر شروین که کنار ما ایستاده است نیز می‌گوید: «هزینه‌های درمانی شروین واقعا سنگین است؛ البته انجمن اوتیسم تا جایی که می‌تواند کمک می‌کند، اما تامین داروهای مکمل و ویتامین برای این بچه‌ها بسیار هزینه‌بر است. بیماری شروین را از سه سالگی‌اش تشخیص دادیم و اگر کمک افراد خانواده‌ام نبود، به تنهایی از عهده مخارج او برنمی‌آمدیم. در حال حاضر هم کاردرمانی ذهنی و جسمی مقوله پرهزینه‌ای در پروسه درمان این بچه‌هاست که پوشش بیمه‌ای مناسبی ندارد.»

کمی آن‌طرف‌تر دختری هدفون روی گوش دارد تا صدای زیاد محیط باعث آزارش نشود. آرام است و همانطور که دست پدرش را گرفته، بدون تمرکز به نقاشی‌ها نگاه می‌کند. مادرش می‌گوید: «نیوشا ۱۱ ساله است و پنج سال هست که عضو انجمن اوتیسم شده است. در این نمایشگاه دو اثر دارد و حدودا شش ماه است که نقاشی را شروع کرده است.»

درباره فعالیت‌های انجمن اوتیسم در زمینه فرهنگسازی این بیماری می‌پرسم و می‌گوید: «پیش از آنکه انجمن فعالیت جدی در این زمینه انجام دهد، وقتی با نیوشا به خیابان می‌رفتم تعداد بسیار کمی نسبت به این بیماری آگاه بودند. انجمن در زمینه فرهنگسازی بسیار موثر عمل کرده است و فرزندان ما کمتر از گذشته محل توجه دیگران قرار می‌گیرند. مردم نباید به چشم یک آدم خطرناک به بچه‌های ما نگاه کنند. هدف از چنین نمایشگاه‌هایی این است که به مردم نشان دهیم که بچه‌های ما هم مثل سایر بچه‌ها حق برخورداری از حقوق شهروندی را دارند و نباید نگاه‌ها به آنها اذیت کننده باشد.»

وی ادامه می‌دهد: «استقبال از نمایشگاه به معنای بازدید و فروش آثار بچه‌ها چندان مناسب نبود؛ البته ما ناامید نمی‌شویم و به برگزاری اینگونه نمایشگاه‌ها ادامه خواهیم داد تا بقیه‌ بچه‌های اوتیسم هم بدون ترس از قضاوت مردم نسبت به عرضه کار هنری خود اقدام کنند.»

بیشتر که پرس‌وجو می‌کنم متوجه می‌شوم بانی برگزاری این نمایشگاه نقاشی از سوی انجمن اوتیسم، مادر یکی از کودکان اوتیسم بدخیم است که پس از مدتی فعالیت داوطلبانه در انجمن، تصمیم به برگزاری این نمایشگاه تخصصی گرفته است و نام این گروه هنری هم با الهام از نام این مادر، گروه هنری "ثریا" است. علی‌رغم تصورم متن سخنرانی از پیش تعیین شده‌ای وجود ندارد و او در سخنرانی که به مناسبت اختتامیه این نمایشگاه دارد، از فعالیت مادران در معرفی استعداد فرزند بیمارشان تقدیر و آنهارا به مقاومت در شناسایی این بیماری به همه مردم تشویق کرد.

حرفه‌آموزی اوتیسمی‌ها، کمکی به بهبود بیماری‌شان

سعیده صالح غفاری _ مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران نیز در خصوص نحوه و اهداف برگزاری این نمایشگاه نقاشی به ایسنا می‌گوید: یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی که انجمن اوتیسم ایران دارد و دوست دارد جامعه بویژه مسئولین شهری نسبت به آن آگاهی پیدا کنند، این است که ظرف مدت چهار سال گذشته با اطلاع رسانی خوبی که ما انجام داده‌ایم، در سطح کل کشور شاهد هستیم که تعداد زیادی از این کودکان به سطوح مهارتی رسیده‌اند.

وی با اشاره به توانمندی این افراد در فعالیت‌هایی مانند نقاشی، معرق، ساخت زیورآلات و... می‌افزاید: گاها کارهای دستی این بچه‌ها در خانه‌ها مانده بود و محلی برای عرضه آن وجود نداشت. از ابتدای سال جاری تصمیم گرفتیم اقدامات جدی‌تری برای نشان دادن استعداد این بچه‌ها داشته باشیم و درخواست داریم فرهنگسراها، شهرداری‌ها و ... محل‌های ثابتی در اختیار ما قرار دهند تا بتوانیم در حوزه شناساندن این بیماری و توانایی آنها اقدامات موثری انجام دهیم. حرفه‌ آموزی به این افراد می‌تواند به بهبود بیماری‌شان کمک کند.

صالح غفاری در خصوص استقبال از این نمایشگاه نیز می‌گوید: هیچ یک از آثار بچه‌ها خریداری نشده و از جهاتی نیز بازدید از نمایشگاه آنچنان که باید مناسب نبود. البته امیدوارم با مساعدت‌های مسئولین بتوانیم نمایشگاه بعدی را در محل مناسب‌تری برگزار کنیم. این نمایشگاه به این شکل به عنوان اولین تجربه انجمن اوتیسم راهگشای برگزاری نمایشگاه‌های این‌چنینی خواهد بود.

ضرورت مناسب‌سازی فضای کنکور برای اوتیسمی‌ها

وی در ادامه مهم‌ترین درخواست انجمن و بچه‌های اوتیسم را مناسب سازی فضای کنکور برای آنها معرفی کرد و گفت: این یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های جدی ما بود که امیدوارم مسئولین صدای ما را بشنوند و بتوانیم تا سال آینده این مشکل را از روی دوش بچه‌های اوتیسم برداریم. تاکنون نیز در ملاقات‌هایی که با نمایندگان وزارت علوم داشتیم از این طرح استقبال کردند و از ما خواستند تا پیگیر این موضوع باشیم. البته لازمه این امر جریان‌سازی است.

در پایان مراسم اختتامیه این نمایشگاه که چند روز پیش در سالن اقوام برج آزادی برگزار شد، از مدیر انجمن اوتیسم و ثریا صانعی تقدیر شد و به تمام کسانی که آثار خود را در این نمایشگاه به معرض نمایش گذاشته بودند، گواهی پایان دوره تعلق گرفت.

نمایشگاه بعدی آثار افراد طیف اوتیسم نیز از ۲۴ تا ۲۹ شهریور ماه در محله دزاشیب با محوریت نمایش زیورآلات و سایر آثار هنری برگزار خواهد شد.

https://www.isna.ir/news/98061105443
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
کلیدواژه ها: انجمن اوتیسم | حرفه آموزی اوتییسمی ها | نمایشگاه نقاشی | هزینه های سنگین داروهای بیماران اوتیسمی | نمایشگاه نقاشی در برج آزادی |
دفعات مشاهده: 512 بار   |   دفعات چاپ: 159 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
اولین سایت مددکاری اجتماعی ایران http://www.socialworkeriran.com
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 45 queries by YEKTAWEB 4419